12.04.2011 15:50 0

Wolność na ulicach Gdańska. Zobacz zdjęcia

Dziesięć artystycznych instalacji przestrzennych inspirowanych ideą wolności w czerwcu pojawi się na ulicach Gdańska. Wyborem najciekawszych 10 projektów zakończył się właśnie Międzynarodowy Konkurs na Formę Przestrzenną „Rozdroża Wolności”.

Na konkurs, którego organizatorem jest Fundacja „Wspólnota Gdańska”, wpłynęło 50 prac z całego świata. - To rekordowa liczba jeśli chodzi o tego typu konkursy – komentuje Andrzej Stelmasiewicz, prezes Zarządu Fundacji. – Festiwal „Rozdroża Wolności” organizujemy już po raz trzeci, ale pierwszy raz o zaprezentowanie się w Gdańsku walczyli artyści z Polski i zagranicy, m.in. Meksyku, Hiszpanii, Izraela, Kanady, Chin, Belgii, Szwajcarii, Bułgarii. Projekty były bardzo różnorodne i w intrygujący sposób przedstawiały bardzo odmienny sposób interpretacji hasła „rozdroża wolności”.

Jury, w skład którego wchodzili znakomici znawcy tematu sztuki w przestrzeni publicznej, przyznało 3 nagrody oraz 7 równorzędnych wyróżnień. Dla laureatów konkursu oznacza to zaproszenie do realizacji projektów w przestrzeni Gdańska. Pod koniec kwietnia br. (29-30) spotkają się oni w Gdańsku na seminarium pt. Rzeźba w przestrzeni publicznej. Maj upłynie im na przygotowaniu rzeźb i instalacji.

Planowany termin otwarcia wystawy „Rozdroża Wolności” to 4 czerwca. Przestrzenne formy będą dostępne dla widzów do 4 października. Organizatorzy zaplanowali również ponowną prezentację najciekawszych rzeźb z poprzednich edycji festiwalu. Ponadto w tym roku pojawią się również prace gości specjalnych, m.in. cenionego artysty rzeźbiarza Piotra Twardowskiego.

Prezentacji projektów towarzyszyć będą happeningi, plener rzeźby z drewna, plenery malarskie i rysunkowe. Gdański Festiwal Form Przestrzennych „Rozdroża Wolności” jest współfinansowany przez Miasto Gdańsk i firmę Aste Sp. z o.o., sponsora projektu.

ZWYCIĘZCY KONKURSU

  1. NAGRODA Piotr Wesołowski (Polska) za pracę bez tytułu

  2. NAGRODA Jerzy Dobrzański/Joanna Zemanek (Polska) za pracę "Nagłaśniacz myśli"

  3. NAGRODA J. Noe Alvarez Godoy (Meksyk) za pracę "Arc Freedom"

WYRÓŻNIENIA (równorzędne)

  • Antonio Jurado Corrales (Hiszpania) za pracę "Mixture Forms" (realizacja warunkowa)
  • Jerzy Dobrzański (Polska) za pracę "Kod Wolności"
  • Mikołaj Ludwik Jerczyński z zespołem (Polska) za pracę "Strażnicy piaskownicy"
  • Jacek Lustych (Polska) za pracę "Balans"
  • Aleksandra Ławicka-Cuper (Polska) za pracę "INSUBORDINATION"
  • Tomasz Tomaszewski (Polska) za pracę "Stół"
  • Sebastian Warszawa (Polska) za pracę bez tytułu

Skład jury:

  • prof. Mirosław Duchowski, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Instytut Badań Przestrzeni Publicznej
  • prof. Andrzej Getter, Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
  • prof. Sławoj Ostrowski, Dziekan Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
  • Mariusz Knorowski, dyrektor ds. artystycznych Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
  • Iwona Bigos, dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej (rekomendowana przez Annę Czekanowicz, Dyrektora Biura Prezydenta Miasta Gdańska ds. Kultury)

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...