03.04.2015 14:42 0

Bary mleczne jednak przetrwają?

Zmieniło się kontrowersyjne prawo dotyczące barów mlecznych. Lokale oferujące usługi gastronomiczne pod szyldem "bar mleczny" mogą liczyć na większe wsparcie finansowe. Lista przypraw dotowanych będzie zawierać o 21 pozycji więcej. Przedsiębiorcy zachowają płynność finansową, a potrawy zachowają smak.

Zdaniem właścicieli barów, poprzednie rozporządzenie z grudnia 2014 roku, które zmniejszyło ilość surowców stosowanych do przygotowania potraw, znacznie ograniczyło także listę posiłków, na które lokale mogły otrzymywać dotacje ministerialne. Natomiast według urzędników, prawne zaostrzenia miały stanowić odpowiedź na oszustwa stosowane przez niektóre bary mleczne. Urzędnicy uważają, że lokale nierzadko zawyżały marże na przyprawy.

  • Aktualny projekt, który wszedł w życie (1 kwietnia) powstał we współpracy z przedstawicielami przedsiębiorców prowadzących bary mleczne, którzy zgłaszali uwagi i wnioski dotyczące zasad dotowania posiłków sprzedawanych w barach mlecznych – informuje Ministerstwo Finansów.

Poprzednie przepisy pozwalały wykorzystywać barom do przyprawiania jedynie pieprz. Natomiast nowe rozporządzenie pozwala na przyprawianie posiłków m.in. imbirem, tymiankiem, majerankiem, słodką i ostrą papryką, cynamonem, kminkiem, liściem laurowym, zielem angielskim, oregano, bazylią, lubczykiem, a także koperkiem, natką pietruszki oraz solą. Do dyspozycji przedsiębiorców będą także mrożone warzywa i owoce. Dotychczas używanie tych przypraw i produktów przez bary mleczne było zabronione pod groźbą utraty wsparcia finansowego od fiskusa.

Zmieniły się także warunki dotacji. Od kilku dni właściciele barów mlecznych nie mogą stosować narzutu większego niż 56 proc. wartości surowców zużytych do przyrządzania posiłków. Do tej pory maksymalna marża gastronomiczna wynosiła 30 proc. wartości zakupionych surowców.

Dotowany posiłek musi jednak stanowić osobną, gotową do spożycia potrawę i widnieć na paragonie fiskalnym jako odrębna pozycja. Zgodnie z określonymi w projekcie wymogami dotowanymi posiłkami będą m.in. kluski, gotowane ziemniaki, gotowane buraczki czy kompot.

Dla zakwalifikowania posiłków jako dotowanych nie ma znaczenia, czy potrawa podawana jest na jednym talerzu z daniem mięsnym. W barach mlecznych można bowiem sprzedawać także inne posiłki, w tym i mięsne.

Wymogiem jest również zamieszczenie szyldu z napisem „bar mleczny”, na co właściciele barów mają czas do 1 maja 2015 r. Rozporządzenie wchodzi w życie 1 kwietnia.

Wcześniej o sprawie pisaliśmy TUTAJ.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...