27.03.2015 11:23 0

Konferencja w Choczewie. Harmonogram budowy atomówki ulegnie zmianie

O bezpieczeństwie energetycznym, o przebiegu badań lokalizacyjnych i środowiskowych oraz o badaniach poparcia dla atomówki rozmawiano podczas wczorajszej (26.03) konferencji, która odbyła się w Choczewie. Wiadomo już, że wcześniej ustalony harmonogram budowy elektrowni jądrowej ulegnie zmianie, jednak ani przedstawiciele PGE EJ1, ani pracownicy ministerstwa nie podają konkretnych terminów.

  • W dzisiejszym harmonogramie mamy rok 2035, wtedy mają być obecne w Polsce dwie elektrownie jądrowe, do roku 2024 miał powstać pierwszy blok, pierwszej elektrowni jądrowej. Dzisiaj wiemy, że ta data nie zostanie dotrzymana – mówi Adam Kordas, naczelnik wydziału w Departamencie Energii Jądrowej w Ministerstwie Gospodarki.

Pod koniec ubiegłego roku spółka PGE EJ 1 rozwiązała umowę z firmą WorleyParsons, która wykonywała badania środowiskowe na dwóch branych pod uwagę lokalizacjach atomówki: Żarnowiec i Choczewo. Spółka będzie prowadzić badania przy wykorzystaniu własnych zasobów.

  • Najprawdopodobniej od stycznia 2016 roku będziemy prowadzić nowy, kompleksowy, pełny program badawczy na wybranych lokalizacjach – wyjaśnia Maciej Stryjecki, dyrektor biura lokalizacji infrastruktury i ochrony środowiska PGE EJ 1.

Pod uwagę brana jest korekta granic lokalizacji.

  • Wstępne wyniki badań i naszych analiz wskazały na pewne ryzyko środowiskowa w lokalizacji Choczewo. Od kwietnia zaczną się badania w terenie, które będą nam pomagać w podjęciu decyzji, czy musimy skorygować granice tej lokalizacji - dodaje Maciej Stryjecki.

Badania środowiskowe mają zakończyć się pod koniec roku 2016, natomiast badania lokalizacyjne rok później, czyli do końca roku 2017.

Podczas konferencji mówiono o tym, że według ostatnio przeprowadzonych badań, 58 proc. Polaków popiera budowę elektrowni jądrowej.

  • Chcemy wspólnie z "Tak dla Atomu w Gminie Choczewo" zmobilizować mieszkańców Pomorza do czynnego poparcia programu jądrowego – zaznacza Jerzy Lipka, obywatelski Ruch na Rzecz Energetyki Jądrowej.

  • Młodzi ludzie w Choczewie chcą budowy elektrowni jądrowej, bo wiedzą, że dostaną pracę, nie będą musieli wyjeżdżać za granicę. "Tak dla Atomu" stara się organizować spotkania informacyjne o elektrowni, ale przede wszystkim dużo rozmawiać na ten temat – wyjaśnia Sebastian Milewski, Tak dla Atomu w Gminie Choczewo.

Według doniesień, w 2017 roku rząd powinien podjąć ostateczną decyzję dotyczącą budowy elektrowni atomowej w Polsce.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...