O bezpieczeństwie energetycznym, o przebiegu badań lokalizacyjnych i środowiskowych oraz o badaniach poparcia dla atomówki rozmawiano podczas wczorajszej (26.03) konferencji, która odbyła się w Choczewie. Wiadomo już, że wcześniej ustalony harmonogram budowy elektrowni jądrowej ulegnie zmianie, jednak ani przedstawiciele PGE EJ1, ani pracownicy ministerstwa nie podają konkretnych terminów.
Pod koniec ubiegłego roku spółka PGE EJ 1 rozwiązała umowę z firmą WorleyParsons, która wykonywała badania środowiskowe na dwóch branych pod uwagę lokalizacjach atomówki: Żarnowiec i Choczewo. Spółka będzie prowadzić badania przy wykorzystaniu własnych zasobów.
Pod uwagę brana jest korekta granic lokalizacji.
Badania środowiskowe mają zakończyć się pod koniec roku 2016, natomiast badania lokalizacyjne rok później, czyli do końca roku 2017.
Podczas konferencji mówiono o tym, że według ostatnio przeprowadzonych badań, 58 proc. Polaków popiera budowę elektrowni jądrowej.
Chcemy wspólnie z "Tak dla Atomu w Gminie Choczewo" zmobilizować mieszkańców Pomorza do czynnego poparcia programu jądrowego – zaznacza Jerzy Lipka, obywatelski Ruch na Rzecz Energetyki Jądrowej.
Młodzi ludzie w Choczewie chcą budowy elektrowni jądrowej, bo wiedzą, że dostaną pracę, nie będą musieli wyjeżdżać za granicę. "Tak dla Atomu" stara się organizować spotkania informacyjne o elektrowni, ale przede wszystkim dużo rozmawiać na ten temat – wyjaśnia Sebastian Milewski, Tak dla Atomu w Gminie Choczewo.
Według doniesień, w 2017 roku rząd powinien podjąć ostateczną decyzję dotyczącą budowy elektrowni atomowej w Polsce.