Trudne, kryzysowe sytuacje mają to do siebie, że nie sposób przewidzieć ich zawczasu. Co zatem zrobić, gdy niespodziewana utrata pracy, znaczący spadek dochodów czy śmierć współmałżonka uniemożliwiają terminową spłatę rat kredytu mieszkaniowego?
Odpowiedź na tak postawione pytanie jest prosta: należy szukać porozumienia z kredytodawcą. Potwierdza to także doświadczony doradca finansowy z firmy Alex T. Great.
Jakie? Po pierwsze, wyznaczyć może „wakacje” kredytowe, czyli kilkumiesięczny okres karencji, w którym zwolnieni zostaniemy z obowiązku spłaty rat zaciągniętego kredytu. Rzecz jasna, wszystkie powstałe w ten sposób zaległości trzeba będzie w późniejszym okresie uregulować, takie rozwiązanie daje jednak bezpieczny zapas czasu, by finansowo „stanąć na nogi”.
Dobrym rozwiązaniem w sytuacji „podbramkowej” może być także zawieszenie spłat odsetek od raty kredytu. To duża ulga zwłaszcza w pierwszych latach kredytowania, gdy odsetki stanowią znaczącą część kwoty naszego zobowiązania.
A gdy szanse na utrzymanie i terminową spłatę kredytu okażą się znikome, można jeszcze sprzedać zakupione mieszkanie, a pozyskane w ten sposób pieniądze przeznaczyć na uregulowanie długu wobec banku.
Stare porzekadło mówi: „przezorny zawsze ubezpieczony”. Jest to z pewnością najlepsza rada dla tych wszystkich, którzy noszą się z zamiarem zakupu mieszkania na kredyt – od każdej nieprzewidzianej sytuacji można się przecież ubezpieczyć!
A co w sytuacji, gdy – równie niespodziewanie – w naszym portfelu pojawią się dodatkowe pieniądze? Gdy szczęśliwa wygrana w Totka lub cenny spadek po dalekim krewnym zwiększy ilość zer na naszym koncie? Odpowiadamy: można rozważyć wówczas wcześniejszą spłatę całości lub części kredytu. Z taką decyzją nie warto się jednak spieszyć.
Jakie? O to zawsze warto zapytać dobrego doradcę finansowego.
Należy dodać, że wcześniejsza spłata kredytu mieszkaniowego może nieść ze sobą dodatkowe koszty.
– Przedterminowy zwrot zadłużenia hipotecznego wiąże się z dodatkową opłatą, której wartość waha się zwykle między 0 - 2 proc. wartości pozostałej do spłaty sumy kredytu. Banki żądają jednak dodatkowych pieniędzy tylko w sytuacji, gdy klient zdecyduje się spłacić kredyt w terminie pierwszych 5 lat od chwili jego zaciągnięcia. W szóstym i kolejnych latach żadne dodatkowe opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu nie powinny się już pojawiać – wyjaśnia Krzysztof Nowak.
Więcej informacji na temat dobrych kredytów mieszkaniowych, a także – rozsądnego ich zabezpieczenia – znaleźć można u doradców Alex T. Great. Biura tej firmy znaleźć już można niemal w całym kraju.