13.10.2014 10:41 0
Gdynia to kilometry podziemnych korytarzy, setki historycznych skarbów, perełek o których wiedzą tylko nieliczni. Część z nich udało się odkryć. Poznawaniem Gdyni od innej, mniej skomercjalizowanej strony zajmuje się Gdyński Klub Eksploracji Podziemnej, który informuje o kilku odkrytych ostatnio ciekawostkach.
Gdynia to ponad 300 budowli fortyfikacyjnych
Gdynia skrywa ponad 300 budowli fortyfikacyjnych, takich jak schrony, rowy przeciwczołgowe, ukrycia czy podstawy armat.
Okazuje się, że na obiekt natrafiono przypadkowo podczas układania rur ciepłowniczych. Miało to miejsce w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Mimo początkowej dyspozycji zburzenia obiektu udało się go uratować. Zbędne wyjścia zamurowano i ułożono w nim rury. Nie wiadomo jeszcze co kryją boczne odgałęzienia. Ich badaniem zajmie się klub.
Każdy schron to kawał historii
Schron z parkietem na podłodze? To możliwe... Inną zaskakującą historię niesie ze sobą schron na Kępie Oksywskiej.
Gdynia to przede wszystkim podziemia
Tylko niektórzy gdynianie zdają sobie sprawę z tego jak ogromna sieć podziemnych przestrzeni znajduje się pod ich stopami. Całym systemem bunkrów pokryte są Babie Doły czy Oksywie, czyli strategiczne punkty obrony w czasie II wojny światowej.
Krążących o gdyńskich podziemiach legend jest wiele. Część z nich bywa wręcz irracjonalna i tak naprawdę nie ma nic wspólnego z prawdą.
Gdyński Klub Eksploracji Podziemnej działa od 2007 roku i zrzesza ponad 30 osób. Do klubu dołączyć mogą osoby, które ukończyły osiemnasty rok życia i znajdują się w dobrej kondycji fizycznej oraz przede wszystkim miłośnicy historii II wojny światowej i fortyfikacji. Klub zajmuje się nie tylko badaniem historycznych obiektów militarnych oraz zwiedzaniem ciekawych historycznie miejsc, ale również opieką nad kilkoma schronami.
Część podziemych obiektów jest zalana wodą/fot. archiwum GKEP
Na terenach portowych odnaleziono schron, który przez lata był zamknięty i wygląda tak samo, jak w czasie II wojny światowej/fot. archiwum GKEP
Nie wszystkie wojenne budowle ukończono. Na zdjęciu podziemne wyrobisko, w którym miała powstać komora schronowa/fot. archiwum GKEP