27.07.2014 10:02 0

Policja ostrzega przed kieszonkowcami

Każdego dnia przynajmniej jedna osoba zostaje pokrzywdzona wskutek kradzieży kieszonkowej. Wielu tych zdarzeń można by było uniknąć. Policjanci doradzają co robić, aby nie paść ofiarą złodzieja.Złodzieje mogą być wszędzie i tylko czekają na naszą niefrasobliwość.

Oto kilka przykładów tego typu przestępstw:

  • w supermarkecie (w zatłoczonym miejscu) ktoś ukradł mężczyźnie portfel z tylnej kieszeni spodni,
  • pasażer autobusu w drodze do pracy zasnął, kiedy się obudził okazało się, że nie ma portfela,
  • gość restauracji poszedł do toalety, zostawił na krześle marynarkę - kiedy wrócił nie było portfela w kieszeni,
  • skradziono portfel z torebki klientki sklepu obuwniczego - kobieta miała torbę na ramieniu,
  • studentka robiła zakupy na jednej z zatłoczonych ulic, w pewnym momencie zorientowała się, że nie ma portfela,
  • w tunelu dworca kobieta nagle zauważyła, że zamek od jej torebki jest odsunięty, a w środku nie ma portfela.

Opisane powyżej przykłady pokazują, że wielu kradzieży można było uniknąć, gdyby ofiary zwróciły uwagę na to, co dzieje się wokół nich, gdyby lepiej pilnowały swoich rzeczy, gdyby miały świadomość, że złodziej czeka na naszą nieuwagę. Dlatego tak ważna w tym przypadku jest profilaktyka.

A więc pamiętajmy:

  • zwracajmy uwagę na to co dzieje się wokół nas, czy ktoś nas nie obserwuje, nie pcha się na nas np. kiedy wchodzimy do tramwaju, autobusu, pociągu,
  • trzymajmy torebki i saszetki blisko ciała, sprawdzajmy, czy są zapięte,
  • nie trzymajmy telefonów, portfeli itp. w zewnętrznych kieszeniach, zwłaszcza tylnych,
  • nie traćmy z oczu torebek, cennych przedmiotów, itp. nawet na chwilę.

Kradzieże, zwłaszcza kieszonkowe to jedna z trudniejszych do wykrycia kategorii przestępstw. Sprawcy działają najczęściej w wyspecjalizowanych grupach, gdzie każdy ma określone zadania: jeden kradnie i natychmiast przekazuje łup drugiemu, inni robią sztuczny tłok. Działają szybko i natychmiast uciekają. Sprawcy zwykłych kradzieży to najczęściej młodzi ludzie działający w pojedynkę którzy potrafią szybko biegać. Jeśli chodzi o kieszonkowców, to mogą wyglądać bardzo różnie, być w każdym wieku, ich wygląd może budzić zaufanie (elegancki pan w średnim wieku, "student" itp.). Ulubione miejsce działania złodziei, zwłaszcza kieszonkowców to środki komunikacji, sklepy, plaża, tunele, targowiska - wszystkie zatłoczone miejsca, gdzie ludzie zaaferowani np. robieniem zakupów zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Osoby poszkodowane najczęściej nie potrafią powiedzieć kiedy dokładnie je okradziono, czasami nie wiedzą nawet gdzie, nie mówiąc już o rysopisie sprawcy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...