Ponad 600 zdigitalizowanych tytułów, filmów, książek, gier i utworów muzycznych do pobrania na festiwalu Open’er!
Instalacja w postaci regałów z wirtualnymi półkami, na których znajduje się ponad 600 tytułów zdigitalizowanych książek, filmów, gier i utworów muzycznych do pobrania! To Kultura Na Widoku, ogólnopolski projekt Fundacji Legalna Kultura. W środę inicjatywa zawitała do Gdyni w ramach największego polskiego festiwalu muzycznego Open’er 2014. Multimedialne regały będzie można znaleźć przy strefie NGO. Celem Kultury Na Widoku jest promocja korzystania z legalnych źródeł kultury.
Gdynia to kolejne po Łodzi, Opolu, Krakowie, Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu miasto, w którym stanęła instalacja Kultury Na Widoku. Regały ustawione na terenie festiwalu będą przyjaźnie zachęcać fanów muzyki do skorzystania z kulturalnej, wirtualnej oferty do 5 lipca. Każdy znajdzie coś dla siebie!
Na regałach znajdują się cyfrowe wersje filmów, utworów muzycznych, książek i gier dla wszystkich pokoleń. Połowa udostępnionych utworów i treści jest dostępna za darmo, pozostałe w bardzo przystępnych, promocyjnych cenach. Na instalacji Kultury Na Widoku można znaleźć między innymi szeroki wybór utworów muzycznych. Obok popularnych przebojów popowych, rockowych czy twórczości polskich raperów, na wirtualnym regale Kultury Na Widoku znajdują się również muzyka jazzowa oraz klasyczna przeznaczona dla wysmakowanych melomanów. Dodatkowo uczestnicy festiwalu Open’er spragnienie innych wrażeń kulturalnych niż muzyczne będą mogli skorzystać z bogatej oferty filmów oraz książek.
Kultura Na Widoku, to także świetna okazja do odrobienia interesującej lekcji z historii współczesnej, poprzez dostęp do archiwaliów drugiego obiegu z lat 1976 – 1989. Na wirtualnych półkach bowiem, zdigitalizowana podziemna twórczość z czasów „Solidarności” spotka się z kulturą współczesną w cyfrowej rzeczywistości. Na regale poświęconym Wolności – znajdują się ulotki, instrukcje strajkowe, podziemne gazety, plakaty, znaczki i książki z zasobów Ośrodka Karta m.in. z kolekcja „Solidarność – narodziny ruchu” wpisanej na Światową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”.
Jak korzystać z Kultury Na Widoku?
Na regałach Kultury Na Widoku znajdują się cyfrowe wersje współczesnych propozycji kulturalnych dla wszystkich pokoleń. Do pobrania jest ponad 600 tytułów książek, filmów, gier i utworów muzycznych. Aby je ściągnąć wystarczy tylko połączyć się z udostępnioną za darmo przy regałach siecią Wi-Fi i pobrać wybrany utwór za pomocą linków lub kodów QR. Brak aplikacji obsługującej kody QR nie blokuje możliwości pobrania danego filmu, książki czy utworu muzycznego. Dostęp do udostępnionych materiałów można uzyskać poprzez wpisanie do wyszukiwarki adresu – linku – znajdującego obok kodu QR przy wybranym utworze. Obie wersje dostępu prowadzą do karty produktu zawierającej szczegółowe informacje o utworze, a stamtąd już bezpośrednia droga do źródła utworu lub dokumentu i pobrania go.
Bo Wolność znaczy coś więcej
Kultura Na Widoku poszerza wiedzę na temat istnienia nowoczesnego i łatwego dostępu do kultury z legalnych źródeł, uświadamiając wszystkim, że są one owocami transformacji i stanowią wspólne dobro, za które ponosimy odpowiedzialność.
Czerwiec 1989 roku okazał się dla Polski datą przełomową nie tylko w kontekście polityki, ale i kultury. Dopiero po upadku systemu komunistycznego polska kultura mogła wyjść z podziemia. Funkcjonując do tej pory w drugim obiegu wydawniczym stała się w końcu dostępna i powszechna. Wolność zyskali twórcy i odbiorcy kultury. Obecnie artyści mogą swobodnie wydawać swoje dzieła i otrzymywać za to godziwe wynagrodzenie. Odbiorcy zaś, mają Kulturę Na Widoku. Dzięki niej mogą bez represji czytać, słuchać i oglądać.
– Jest to powszechnie niedostrzegany wymiar wolności wywalczonej w 1989 roku. Nasz projekt ma zwrócić uwagę na fakt, że wywalczona przed ćwierćwieczem wolność daje nie tylko możliwość do swobodnego wyrażania swoich politycznych poglądów, ale i prawo dostępu do kultury i sztuki, którego wartość wszyscy powinniśmy docenić – mówi Kinga Jakubowska prezes Fundacji Legalna Kultura. * Legalna Kultura działa po to, by uświadomić wszystkim, że sposób, w jaki korzystamy z kultury ma na nią ogromny wpływ. Wskazuje, jak ważne jest przyzwolenie społeczne dotyczące statusu dostępu do kultury z legalnych źródeł. Bez akceptacji społecznej nie będzie możliwości, aby owe źródła powstawały. Nie tylko twórcy i producenci odpowiadają za ich dostępność. Legalne źródła będą dostępne w sieci wyłącznie wtedy, kiedy będzie miał kto z nich korzystać. Tylko za przyzwoleniem społecznym rynek kultury może rozwijać się i istnieć. Im więcej będzie legalnych źródeł dostępu, tym taniej będzie można z nich korzystać – to naturalna konsekwencja zdrowych zasad.
Badania Fundacji Legalna Kultura pokazują, że coraz więcej Polaków poczuwa się do tej współodpowiedzialności za kulturę i coraz więcej Polaków chce świadomie korzystać z legalnych źródeł. Według ostatnich badań, ściąganie plików z nielegalnych źródeł za kradzież uznaje już ponad 1/3 badanych (w grupach 15-18, 19-24, 25-34 lat). W starszych kategoriach wiekowych (35-49 i 50+) uważa tak prawie 50% respondentów.
Więcej o projekcie można przeczytać na: www.kulturanawidoku.pl Projekt realizowany jest w ramach kampanii społecznej Legalna Kultura. Partnerami strategicznymi projektu są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Projekt powstał przy wsparciu finansowym Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. Dostęp do sieci Wi-Fi zapewnia Orange Polska.
Dziękujemy za współpracę Partnerom projektu, Legalnym Źródłom i wszystkim, którzy przyczynili się do powstania projektu Kultura Na Widoku.