05.05.2014 16:52 0

Białoruska muzyka, polska gościnność, czyli II FKB

II Festiwal Kultury Białoruski przeszedł już do historii. Od 24 kwietnia do 3 maja na terenie województwa pomorskiego, a zwłaszcza gminy Wejherowo koncertowały Narodowa Orkiestra Młodych Talentów oraz Państwowa Młodzieżowa Orkiestra Cymbałowa.

To swoiste tournee po Pomorzu doszło do skutku przede wszystkim dzięki gościnności i hojności gminy Wejherowo, będącej organizatorem głównym przedsięwzięcia, a zwłaszcza jej mieszkańców, którzy zapewnili młodym muzykom dach nad głową. Dzięki tej niespotykanej otwartości, przyjazd młodzieży z Białorusi miał wymiar zarówno artystyczny, jak i społeczny.

A jeśli o koncertach mowa, te odbyły się w ramach Zamkowych Kameraliów na Zamku Krzyżackim w Malborku, w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia im. Fryderyka Chopina w Wejherowie, koście pw. MBNP w Gościcinie, Centrum św. Jana w Gdańsku (Nadbałtyckie Centrum Kultury), Gimnazjum im. Jana Pawła II w Jastarni, Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi, hali widowiskowo-sportowej w Gniewinie oraz koncert finałowy w kościele pw. WNMP w Bolszewie. Orkiestrą symfoniczną dyrygował Nikołaj Makarewicz, a cymbałową Siergiej Gładki, który też wykonywał partie solowe na akordeonie. Poza wymienionymi koncertami, w Gminnym Ośrodku Kultury w Gościcinie odbył się również Wieczór Kultury Białoruskiej, podczas którego zaprezentowano historię, kulturę, tradycje białoruskie, a także wyjątkowe potrawy. Przybyli goście spróbować mogli kwasu chlebowego, balsamu, sałatki „Pierejestrojka”, draników oraz ciast. Wszystkie przysmaki przygotowały Panie z KGW Bolszewo.

Nie tylko na koncertach minął muzykom czas w Polsce. Gmina Wejherowo wraz ze współorganizatorami zapewnili młodzieży możliwość nauki gry w golfa na Sierra Golf Club w Pętkowicach, zwiedzanie Piaśnicy, podziemi klasztoru o. Franciszkanów oraz Kalwarii w Wejherowie, zwiedzanie Zamku w Malborku, Starego Miasta w Gdańsku, Elektrowni Szczytowo-Pompowej w Żarnowcu i zagrody gburskiej w Nadolu. Na Helu nasi goście skorzystali również z rejsu statkiem. Poza wspólnym zwiedzaniem, orkiestranci korzystali z wycieczek zorganizowanych przez rodziny, u których mieszkali. Część z nich była więc także m.in. w Łebie oraz Szymbarku.

Wielką polsko-białoruską przygodę zakończył Koncert Finałowy w kościele pw. WNMP w Bolszewie, gdzie poza wirtuozowsko zagranymi programami obu orkiestr, wspaniale zaprezentował się również chór mieszany z Wejherowa Camerata Musicale pod dyrekcją Aleksandry Janus, który wsytąpił wraz z orkiestrą cymbałową. Gościnnie również w kilku utworach orkiestry symfonicznej zadyrygował Grzegorz Dymon – muzyk, instrumentalista i dyrygent, na stałe związany z Akademią Muzyczną w Gdańsku. Tego wyjątkowego wieczoru podziękowania wszystkim rodzinom goszczącym muzyków oraz dyrygentom i dyrektor Koledżu Muzycznego im. Michała Glinki Natalii Jefimience wręczył wójt gminy Wejherowo Henryk Skwarło. Jemu samemu również wielokrotnie dziękowano za trud włożony w organizację Festiwalu.

Podziękowania trafiły również do inicjatora i dyrektora artystycznego Festiwalu – Igora Jankowskiego – kompozytora, organisty z parafii w Bolszewie i wybitnego akordeonisty.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...