25.04.2014 19:02 0 rak.tosieleczy.pl

Dotknij Piersi, czyli profilaktyka jest najważniejsza

Wywiad z Mikołajem Frankiewiczem, koordynatorem „Dotknij Piersi”. Akcji, która zwyciężyła w Plebiscycie „Rak. To się leczy!” Akcja „Dotknij Piersi” to owoc współpracy grupy studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wspartych przez władze uczelni, miasta, lokalne media oraz sponsorów. Jej celem jest zwiększenie wiedzy mieszkanek Pomorza na temat raka piersi.

Wasza akcja "Dotknij piersi" zdobyła 1 miejsce w Plebiscycie kampanii "Rak. To się leczy!" w kategorii "Akcja na rzecz walki z rakiem w roku 2013". Spodziewaliście się takiego sukcesu planując te działania?

Mikołaj Frankiewicz: Mogę śmiało powiedzieć, że nie było momentu podczas długiego przygotowywania projektu, kiedy nie wierzyliśmy, że nam się uda. Miarą sukcesu i celem, do którego od pierwszego dnia przygotowań dążymy, jest istotne zwiększenie świadomości mieszkanek Pomorza na temat raka piersi. To dla nas niesamowite wyróżnienia, które z pewnością ułatwią nam dalsze działania i jeszcze bardziej zmotywują do realizowania kolejnych pomysłów. Jednak muszę jednak przyznać, że największą nagrodą jest to, co obserwujemy na co dzień na Pomorzu podczas akcji w ramach II edycji Dotknij Piersi. Otóż oprócz ogromnego zainteresowania mieszkańców Pomorza podczas każdej z tegorocznych akcji spotkaliśmy sie z hasłami: "Jeździłam już Waszym tramwajem!" oraz "Słyszałam o Waszym biegu". Co więcej, okazało się że odpowiedź na nasze pytanie „Czy wie Pani jak badać piersi?” wielokrotnie brzmiała „Oczywiście!”.

Skąd pomysł na tę akcje i dlaczego akurat postanowiliście poruszyć temat raka piersi?

Mikołaj Frankiewicz: Rak piersi jest jednym z tych nowotworów, które idealnie odzwierciedla hasło plebiscytu „Rak. To się leczy!” Odpowiednio wcześnie wykryty w większości jest w pełni uleczalny. Biorąc to pod uwagę, jako organizatorzy akcji szczerze wierzymy, że wiedza na temat istoty profilaktyki przełoży się na wzrost wykrywalności raka piersi. Według danych prognostycznych, co 14 Polka zachoruje na raka piersi w ciągu swojego życia. Problemem dużej umieralności kobiet z nowotworem piersi jest późna wykrywalność zaawansowanych już zmian. Porównując współczynnik umieralności na raka piersi w Polsce z krajami o znacznie wyższej zachorowalności (USA, UK) widzimy, że ryzyko zgonu kobiet, które zachorowały na raka piersi, jest w Polsce znacznie wyższe niż w krajach rozwiniętych. Mówiąc dosadnie - brak świadomości i wiedzy jest czynnikiem, który zabija w Polsce tysiące kobiet rocznie.

Jakie działania i akcje podjęliście w ramach dotychczasowych działań "Dotknij piersi"? Jakie były efekty?

Mikołaj Frankiewicz: W ramach pierwszej edycji odbyło się 12 wydarzeń, byliśmy obecni między innymi w galeriach handlowych, szkołach ponadgimnazjalnych, uczelniach wyższych. Podróżowaliśmy też zabytkowym tramwajem po Gdańsku zapraszając pasażerów do nauki samobadania piersi, a cały projekt zakończyliśmy wielkim biegiem po gdańskiej starówce pod hasłem "Prześcignę raka!". Podczas pierwszej edycji udało nam się włączyć do akcji około 4 tysięcy mieszkańców Gdańska, którym przybliżyliśmy tematykę najczęstszego nowotworu wśród kobiet, jakim jest rak piersi. „Dotknij Piersi” to nie tylko nauka samobadania piersi na specjalnie przygotowanych do tego fantomach - to również pełna edukacja onkologiczna, a więc informacje na temat samego nowotworu, profilaktyki oraz miejsc, w których mieszkańcy Pomorza mogą uzyskać pomoc. Trwająca od marca tego roku II edycja „Dotknij Piersi „rozpoczęła się od realizacji nowego pomysłu – wernisażu „Piękno Kobiet”. Obiektem wystawy są fotografie poświęcone chorym onkologicznie kobietom, które wygrały ciężką i nierówną walkę z rakiem piersi. Autorkami zdjęć są Katarzyna Piwecka oraz Anna Bereda.

Co w tworzeniu i realizacji akcji "Dotknij piersi" było najtrudniejsze?

Mikołaj Frankiewicz: Było wiele trudnych momentów, w których ktoś na naszej drodze mówił „Tego nie da się zrobić, przykro mi.” Muszę podkreślić, że „Dotknij Piersi” to autorska inicjatywa grupy studentów, a więc pozyskanie środków finansowych również należało do naszych działań. Zorganizowanie wydarzeń na tyle atrakcyjnych i medialnych, by efektem końcowym było włączenie ponad 4 tys. osób zamieszkujących Pomorze, to niewątpliwie także znaczne koszty. Z pewnością nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie liczni sponsorzy, a także przychylne podejście władz miasta oraz uczelni. W najtrudniejszych chwilach kluczem do pójścia dalej okazywała się niezwykle skuteczna współpraca i zaangażowanie osób działających w Studenckim Kole Naukowym Chirurgii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jakie plany na przyszłość?

Mikołaj Frankiewicz: Poza kontynuacją organizacji wydarzeń, które odbyły się w ramach I jak i trwającej II edycji „Dotknij Piersi”, wciąż pracujemy nad poszerzaniem grona uczestników projektu. Staramy się nawiązywać kontakty z osobami i organizacjami zaangażowanymi w walkę z chorobą nowotworową w Polsce. Zachęcamy również sponsorów chcących wesprzeć nas w realizacji kolejnych pomysłów. Nasz projekt bezustannie ewoluuje. W tym roku podczas wydarzenia „Prześcignę raka! II”, które odbędzie się 11 maja 2014 na Gdańskiej Starówce, poza 3 dystansami biegowymi na 1km, 3km i 10km, szkoleniem z samobadania piersi oraz pełną edukacją onkologiczną, uczestnicy będą mogli wziąć również udział w lekcji Nordic Walkingu, skorzystać z porad brafitterek oraz dietetyka. Wydarzenie uświetni obecność władz miasta i uczelni, a także osób znanych, które wspierają nasz projekt. Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszych wydarzeń i zachęcamy do współpracy!


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...