Około 50 dzieci, niemal 300 misiów-maskotek i bardzo ważne przesłanie: Nie bij mnie – kochaj mnie! Grupa najmłodszych uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 61 w Gdańsku przemaszerowała Traktem Królewskim do Bramy Żuławskiej. Towarzyszyły im dwa lwy Straży Miejskiej w Gdańsku, która przyłączyła się do ogólnopolskiej kampanii.
Akcja MIŚ, organizowana przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ma zwrócić uwagę na problem przemocy wobec dzieci. Chodzi o to, by przechodnie na chwilę zatrzymali się i przeczytali, co pluszowy miś ma im do przekazania.
By skłonić gdańszczan do takich refleksji, dzieci z trzech klas 0 Szkoły Podstawowej nr 61 przy ulicy Siennej wzięły udział w happeningu. Przed południem przeszły Traktem Królewskim i Długim Pobrzeżem do Bramy Żuraw, a następnie Stągiewną i Długimi Ogrodami do Bramy Żuławskiej. Na trasie swojego przemarszu maluchy zostawiały misie, niektóre owinięte w bandaże. Do maskotek dołączone były karteczki z przesłaniem akcji. Uczniowie skandowali też główne hasło kampanii: Nie bij mnie – kochaj mnie! Na chodnikach, parapetach, ławkach i pod murami domów zostawili prawie 300 maskotek. Część misiów trafiła wprost do rąk przechodniów.
W naszym społeczeństwie przemoc wobec dzieci to wciąż zbyt często temat tabu. Zbyt wiele osób nadal przemilcza problem i nie reaguje widząc, że ktoś krzywdzi dziecko. Chcielibyśmy, żeby ludzie otworzyli się na innych – tym bardziej, że w tym przypadku chodzi o dzieci. Zależy nam też, by one same były świadome tego, co dzieje się wokół. Aby przemocy, której ktoś używa wobec nich, nie traktowały jako czegoś oczywistego, z czym po prostu należy się pogodzić – mówi Anna Adamczyk, wychowawczyni klasy 0 w SP nr 61.
Niestety wciąż słyszymy, że do szpitali, dla których WOŚP kupuje sprzęt medyczny, trafiają dzieci, których obrażenia zostały spowodowane agresywnym zachowaniem osoby dorosłej. Nie zgadzając się z taką sytuacją i stanowczo protestując przeciwko takim zachowaniom, Fundacja postanowiła spontanicznie zorganizować Akcję MIŚ - pisze Fundacja WOŚP na swojej stronie internetowej.
Można tam też znaleźć informacje jak pomóc maluchom, które doświadczają cierpień.