01.04.2014 12:39 0

O badaniach lokalizacyjnych atomówki rozmawiano w Gniewinie

fot. gniewino.pl

20 i 21 marca 2014 r. w Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Biblioteki odbyła się wystawa poświęcona odbywającym się obecnie badaniom lokalizacyjnym i środowiskowym na terenie Żarnowca i Lubiatowa, prowadzonym są przez firmę WorleyParsons, na zlecenie PGE EJ 1.

Choczewo i Żarnowiec zostały wybrane przez PGE EJ 1 Sp. z o.o. spośród ponad 90 miejscowości w całym kraju jako potencjalne lokalizacje pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Dostępne dane wskazują, że w tych rejonach są najprawdopodobniej najlepsze warunki do budowy elektrowni jądrowej. Czy tak rzeczywiście jest, pokażą wyniki badań lokalizacyjnych i środowiskowych. Wystawa, która odbyła się w Gniewinie dotyczyła stricte lokalizacji Żarnowiec, przygotowana została przez wykonawcę badań, firmę WorleyParsons oraz inwestora PGE EJ 1.

Zaprezentowano 20 posterów ze szczegółami badań środowiskowych i lokalizacyjnych. W czasie wystawy obecni byli eksperci z firmy WorleyParsons, posiadający duże doświadczenie w realizacji podobnych badań w wielu projektach inwestycyjnych na całym świecie. W Gniewinie obecni byli: Jim Glova, inżynier geologii i meteorologii ze Stanów Zjednoczonych, Joanna Tomaszkiewicz, ekspert od środowiska naturalnego z Warszawy, Boyka Papazova z Bułgarii, odpowiedzialna za media oraz dr socjologii Paweł Kuczyński z Warszawy.

Specjaliści z LPI Gniewino, Krokowa, Choczewo: Marzena Pałka, Maja Gadowska i Urszula Doppke także udzielali informacji na pozostałe tematy związane inwestycją.

Dzięki obecnym podczas wystawy ekspertom, odwiedzający ekspozycję mogli zapytać o każdy szczegół badań: dopytać o sprzęt, jaki będzie używany podczas badań, o wieżę meteorologiczną, jak będzie wysoka i w jakim miejscu stanie, jak będą wyglądały odwierty, na jakiej głębokości będą wykonywane. Pojawiło się także dużo pytań dotyczących tzw. inwentaryzacji przyrodniczej. Pytano m.in. o to jak zostaną zinwentaryzowane rzadkie i zagrożone gatunki zwierząt i grzybów oraz siedlisk przyrodniczych.

Obawy mieszkańców o uciążliwość prac przeprowadzanych podczas badań zostały ostatecznie rozwiane. Okazuje się, że badania nie będą uciążliwe dla mieszkańców ze względu na dystans od najbliższych zabudowań, nie spowodują także zwiększenia natężenia ruchu drogowego.

Wystawa cieszyła się dużym powodzeniem szczególne wśród uczniów naszych szkół. Wraz z nauczycielami przybyli gimnazjaliści z SZS z Kostkowa i Gniewina. Wystawę odwiedzili również radni, sołtysi i miejscowa społeczność zainteresowana projektem budowy elektrowni jądrowej. Na zakończenie wystawy, w ramach promocji regionu, gościom z firmy WorleyParsons zaśpiewał zespół „Nadolanie".

Firma WorleyParsons została wybrana przez inwestora w przetargu publicznym. Wykonawca jest wiodącym na światowym rynku dostawcą usług dla branży energetycznej. Badania prowadzone są zgodnie z polskimi przepisami oraz międzynarodowymi standardami i najlepszymi praktykami. Badania środowiskowe potrwają rok, a lokalizacyjne dwa lata. Na podstawie wyników badań zostaną sporządzone raporty, które będą podstawą do wydania decyzji o zezwoleniu na budowę elektrowni jądrowej w danym miejscu. Zatwierdzenie raportów dokonują właściwe organy regulacyjne.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...