Dynamiczny rozwój gdańskiego Business Service Center Kemiry sprawił, że trafią do niego nowe kompetencje. Centrum obsługiwać będzie zaawansowane procesy z dziedziny IT, które do tej pory firma zlecała zewnętrznym podmiotom na całym świecie. Zapewni to większe możliwości optymalizacji działań, nad którymi pracować będzie 30 wykwalifikowanych specjalistów IT.
„Insourcing” w ramach outsourcingu
Zjawisko „insourcingu”, czyli przejmowania kompetencji związanych z obsługą bieżącej działalności firmy, które do tej pory były outsourcowane (realizowane przez zewnętrzne podmioty, co obniżało ich koszty), nie jest powszechnym zjawiskiem, choć coraz częściej dostrzeganym. – Rzeczywiście, ostatnio zaczyna być widoczne zjawisko tzw. re-shoringu czyli przenoszenia niektórych gałęzi produkcji np. z Chin z powrotem do Stanów Zjednoczonych. Podobnie jest z usługami, gdzie po okresie intensywnego wydzielania maksymalnie dużej ich liczby na zewnątrz przedsiębiorstwa, obserwujemy przykłady ponownego wcielania niektórych z nich w struktury firmy. Spowodowane jest to chęcią większej kontroli, głównie nad jakością ich wykonywania - mówi dr inż. Aleksander Orłowski z Katedry Zarządzania na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Na taki manewr pozwolić sobie mogą jedynie globalne firmy, które są w stanie przenosić elementy biznesu w inne miejsce na świecie i dla których możliwość pełnej kontroli nad jakością procesów (czy to produkcyjnych czy usługowych) przynieść może większe korzyści, mimo wyższych kosztów obsługi. – Takie działania wpisują się w nowoczesne podejście dotyczące relokowania miejsca wykonywania usług, wskazując jakość ich wykonywania jako główne kryterium doboru – dodaje Aleksander Orłowski. W takim też celu relokowane są do gdańskiego centrum Kemiry nowe kompetencje z obszaru IT. Do tej pory jednostka ta zajmowała się tylko serwisem, czyli podstawowym wsparciem niektórych obszarów związanych z IT (service desk czy back office). Teraz otrzymuje znacznie szersze i bardziej odpowiedzialne zadania. – Obecnie rozpoczynamy budowę zupełnie nowych kompetencji w obszarze IT. Zespół specjalistów wspierać będzie rozwój systemów i aplikacji na wewnętrzne potrzeby całej korporacji. Naszym nadrzędnym celem jest zwiększenie konkurencyjności, tworzymy więc stanowiska kluczowe dla globalnej działalności i rozwoju Kemiry - mówi Piotr Czupryn, IT Manager w Business Service Center Kemira Gdańsk.
Informatyczny kąsek
Pracę w gdańskim centrum Kemiry znajdzie blisko 30 wysoko wykwalifikowanych specjalistów IT. Poszukiwane są m.in. osoby do obsługi i rozwoju SharePoint-a czy SAP-a. Do obsadzenia są też stanowiska związane z koordynacją prac całej jednostki oraz zarządzaniem projektami (PMO Coordinator oraz Project Manager). – Stworzenie nowych kompetencji to ogromne wyzwanie dla całego zespołu, zwłaszcza, że pierwszy raz będziemy mieli możliwość realnego wpływania na kształt i rozwój aplikacji, a nawet całych procesów i to w skali globalnej – dodaje Piotr Czupryn. W Trójmieście nie powinno być problemu ze znalezieniem doświadczonych fachowców w tej dziedzinie. Branża ta od kilku lat jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się, a w regionie funkcjonuje kilka znaczących firm świadczących tego rodzaju usługi, jak chociażby Asseco czy Atena.
Pączkujące kompetencje centrów
Rozszerzanie kompetencji przez centra usług lokujące swoje siedziby w Polsce jest bardzo pozytywnym dla rynku zjawiskiem. - Rozwój kompetencji centrów usług świadczy, że kwalifikacje dostępnej w danym regionie kadry i umiejętności tworzonych zespołów mają bardzo duży potencjał nie tylko do bieżącej obsługi prostych czy średnio zaawansowanych procesów, ale także realizacji bardziej złożonych i skomplikowanych zadań związanych z ich optymalizacją – mówi Wojciech Tyborowski, Project Manager w Invest in Pomerania. Przykład Kemiry, choć specyficzny ze względu na wcielanie zadań do wnętrza organizacji, nie jest jedynym lokalnym przykładem rozwoju kompetencji firmy z sektora usług. Podobną ścieżkę przychodziły Geoban czy Sony Pictures, tworząc tzw. centra doskonałości. W pierwszym przypadku usprawnianie procesów dotyczyło rozwiązywania sporów w ramach płatności kartami bankowymi grupy Santander. W drugim przypadku centrum rozwinęło swoje globalne kompetencje w zakresie wdrażania usprawnień platformy SAP, tworząc w Gdyni jedną z dwóch takich komórek działających na świecie. Taki rozwój firm ma też duże znaczenie dla lokalnego rynku pracy, oznacza bowiem dywersyfikację rynkowej oferty sektora usług. – Rozwój sektora BPO/SSC i rozszerzanie ich kompetencji o bardziej zaawansowane procesy to dobra wiadomość dla miasta i regionu, gdyż inwestorzy poszukiwać będą wysoko wykwalifikowanych pracowników – dodaje dr inż. Aleksander Orłowski. Ma to jeszcze jeden aspekt. Bardziej zaawansowanymi procesami nie rządzi bezwarunkowo ekonomia. Nie da się ich łatwo przenieść w inne miejsce na świecie, w którym koszty pracy są tańsze, a zbudowane w ten sposób know-how, może być realna podstawą do budowy silnej i innowacyjnej gospodarki.