31.01.2014 10:42 0

Inwestycje i infrastruktura, gminy przygotowują się do "atomówki"

Gminy Choczewo, Krokowa i Gniewino podpisały w czwartek porozumienie o współpracy w ramach programu energetyki jądrowej. Strony porozumienia zobowiązały się do opracowania i realizacji wieloletnich planów współpracy oraz rozwoju subregionu pomorskiego, gdzie znajdują się dwie badane lokalizacje: Lubiatowo i Żarnowiec.

  • Teraz jest ten trudniejszy okres, który będzie polegał na tym, abyśmy opracowali wspólny plan rozwoju dla subregionu pomorskiego. Porozumienie zakłada współdziałanie w zakresie pozyskiwania środków, być może zostanie utworzony kolejny obszar funkcjonalny związany z budową elektrowni. To jest ważna sprawa dla całego regionu województwa pomorskiego, bowiem jedno miejsce pracy w elektrowni generuje dwa miejsca pracy na zewnątrz – mówi wójt gminy Gniewino, Zbigniew Walczak.

Kilka dni temu rząd przyjął program polskiej energetyki jądrowej. W czwartek PGE EJ 1, władze samorządu województwa pomorskiego oraz pomorskich gmin potencjalnej lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej podpisały porozumienie o współpracy. W dwóch lokalizacjach w woj. pomorskim realizowane są obecnie badania lokalizacyjne i środowiskowe, które potwierdzą możliwość budowy elektrowni jądrowej.

  • Nie możemy czekać do 2019 roku gdy ta inwestycja już może fizycznie ruszyć. Naszą propozycją było to, żebyśmy nie czekali, żebyśmy już pewne rzeczy realizowali - podkreśla Henryk Doering, wójt gminy Krokowa.

Plan rozwoju będzie zawierał wykaz przedsięwzięć inwestycyjnych dotyczących infrastruktury towarzyszącej, przedsięwzięć związanych z lokalnym rynkiem pracy, przedsięwzięć planistycznych oraz organizacyjnych, które będą niezbędne bądź towarzyszące realizacji oraz funkcjonowaniu elektrowni jądrowej.

  • Będziemy przygotowywali teraz sposób współpracy na najbliższe lata. Są dwa plany dla gmin i wspólny plan dla obszaru. Gminy przedstawiły też swoje plany. Np. my nie mamy kanalizacji, oczyszczalni. Jeżeli za nami będzie stał tak silny finansowo partner to wszystkim będzie łatwiej. Pracujemy razem i cały plan tworzymy wspólnie w porozumieniu z PGE i marszałkiem - wyjaśnia Wiesław Gębka, wójt gminy Choczewo.

Plany mają być gotowe w ciągu najbliższych 4 miesięcy. Następnie członkowie porozumienia w ciągu 2 miesięcy mają opracować treść Umowy o realizacji Planu Współpracy i Planu Rozwoju. Umowa określać będzie między innymi zobowiązania związane z zaangażowaniem finansowym stron w realizację przedsięwzięć przewidzianych w planach i wymagać będzie uzyskania zgód korporacyjnych ze strony PGE SA.

Wyniki badań opinii przeprowadzonych jesienią 2013 r. przez TNS Polska na zlecenie PGE EJ 1 pokazują, że dwie trzecie mieszkańców Pomorza popiera budowę elektrowni jądrowej i jest to poparcie utrzymujące się na tym poziomie od początku pomiarów opinii.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...