Na 314 tys. urodzeń, każdego roku w Polsce na świat przychodzi ponad 25 tys. wcześniaków. Odsetek przedwczesnych porodów, następujących między 23. a ukończonym 37. tygodniem ciąży, wynosi u nas od 6 do 8,5 proc. – znacznie więcej niż w innych państwach Europy. Problemy, z którymi zmagają się wcześniaki to niekorzystne zmiany neurologiczne, przewlekłe choroby płuc, czy opóźnienia w rozwoju psychoruchowym. Na szczęście mogą one zostać wyeliminowane, i to dużo prościej niż mogłoby się wydawać. Dowodzą tego wyniki badań przeprowadzonych przez prof. Susan Carlson z University of Missouri, Kansas City, zgodnie z którymi suplementacja DHA z alg może zmniejszyć ryzyko przedwczesnego porodu o ponad 85 proc.
Przedwczesny poród to największy problem współczesnej medycyny. Negatywnie wpływa na zdrowie dziecka zaraz po urodzeniu, a jego konsekwencje mogą stanowić obciążenie na całe przyszłe życie. Spektakularne wyniki badania przeprowadzonego przez prof. Susan Carlson odbiły się szerokim echem w środowisku medycznym i dają nadzieję na poprawę niekorzystnych statystyk dotyczących liczby przedwczesnych porodów. W badaniu wzięła udział grupa kobiet, która otrzymywała dawkę czystego DHA z alg w wysokości ok. 500 mg dziennie przez cały czas trwania ciąży. Badania wykazały, że u kobiet, które przyjmowały DHA z alg wystąpiło aż 8 razy mniej przedwczesnych porodów przed 34. tygodniem ciąży , w porównaniu z grupą, która tego składnika nie przyjmowała,. Naukowcy dowiedli również, że suplementacja czystego DHA z alg może wydłużyć czas trwania ciąży i pozwolić na jej rozwiązanie w terminie.
Suplementacja DHA z alg w czasie ciąży korzystnie wpływa na zdrowie noworodka. Odpowiednie stężenie kwasu DHA w diecie ciężarnej poprawia parametry urodzeniowe i skraca czas pobytu przedwcześnie urodzonego dziecka na oddziale szpitalnym. Poza tym, przyjmowanie czystego DHA z alg wzmacnia serce płodu oraz wpływa na prawidłowy rozwój układu nerwowego jeszcze przed urodzeniem. Dodatkowo DHA, które pochodzi z alg wzmacnia układ odpornościowy dziecka, i zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji. Wzbogacając dietę w kwas DHA z alg, mama może zmniejszyć ryzyko alergii i spowodować prawidłowy rozwój funkcji poznawczych dziecka po urodzeniu. Skutkiem tego będzie lepsza pamięć i koncentracja malucha, a w przyszłości dobre wyniki w nauce.
Aby suplementacja przyniosła wymienione korzyści zdrowotne, należy pamiętać, że dawka czystego DHA z alg nie może być mniejsza niż 400 mg dziennie. Eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego przygotowali specjalne zalecenia dla kobiet ciężarnych i karmiących, zgodnie, z którymi powinny one dostarczać organizmowi min. 500 mg DHA dziennie, a w przypadku ryzyka przedwczesnego porodu 1000 mg DHA dziennie.
Istotne jest również źródło kwasu DHA. Ważne, by przyszła mama przyjmowała DHA z alg, ponieważ algi stanowią pierwotne źródło DHA, wolne od ryzyka zanieczyszczeń. Od kilku lat głośno jest o tym, że ryby żyjące w mocno zanieczyszczonych wodach zawierają szkodliwe dla zdrowia metale ciężkie: rtęć, kadm, ołów, cynk i miedź. Chcąc zadbać o prawidłowy poziom kwasów Omega-3, a w szczególności DHA, który wspiera rozwój dziecka już od poczęcia, każda mama powinna wzbogacić swoją dietę o DHA z alg, gdyż tylko tego rodzaju DHA można przypisać korzyści zdrowotne. Wieloletnie badania naukowe dowiodły również, że DHA z alg podawany nawet w bardzo wysokich dawkach jest substancją bezpieczną dla najbardziej wrażliwych grup takich jak kobiety w ciąży.
Współczesne położnictwo każdego dnia staje przed wyzwaniem zmniejszenia liczby przedwczesnych porodów. Ostatnie doniesienia naukowe wskazujące na korzyści zdrowotne dla mamy i dziecka jakie niesie za sobą suplementacja DHA z alg dają ogromne możliwości w profilaktyce zdrowotnej skutecznie zmniejszając ryzyko przedwczesnych porodów, w myśl zasady „Lepiej zapobiegać niż leczyć”.