26.09.2013 14:01 0

Emigracja jako sport ekstremalny

muzeumemigracji.pl

Bezgraniczna miłość do rolek, zadziwiające akrobacje i pytanie: czy o doświadczeniu wyjazdu z kraju można opowiedzieć językiem sportu? Na pokaz filmu „Made in Poland 6. Niezwykli emigranci” i spotkanie z jego reżyserem – Witalisem Szumiło Kulczyckim – w czwartek, 26 września 2013 r. o godz. 18:00, w gdyńskim Klubie Filmowym zaprasza Muzeum Emigracji w Gdyni. Wstęp jest wolny.

Po letniej przerwie pod mocnym hasłem „emigracja jako sport ekstremalny” ponownie rusza cykl Stacja Emigracja. Projekcja niezwykłego dokumentu „Made in Poland 6. Niezwykli emigranci” rozpocznie się o godzinie 18.00, a tuż po nim Muzeum Emigracji zaprasza na spotkanie z reżyserem i dyskusję z socjologiem dr. Krzysztofem Stachurą na temat filmowego ujęcia i problemu emigracji zarobkowej młodych Polaków.

Dynamicznie zmontowane sceny kaskaderskich ewolucji wykonywanych przez bohaterów, których wspólną pasją jest ekstremalna jazda na rolkach, pozwalają w świeży sposób spojrzeć na zjawisko współczesnej emigracji i sposób radzenia sobie młodych ludzi z nowymi i trudnymi życiowymi sytuacjami. Wydarzenie jest wyjątkową okazją do obejrzenia filmu z 2011 r., który nie był jeszcze prezentowany w Trójmieście, a został zauważony i otrzymał główną nagrodę m.in. na kieleckim Festiwalu Form Dokumentalnych NURT w 2012 r.

Rozmowę z autorem filmu poprowadzi Jakub Majmurek, filmoznawca i politolog, krytyk filmowy i publicysta, obecny na łamach licznych pism drukowanych i internetowych (portale Polskiego Radia, "Gazeta Filmowa", "Tygodnik Powszechny"), związany z Krytyką Polityczną.

O autorze:

Witalis Szumiło Kulczycki studiował w Szkocji na Edinburgh Napier University, jest laureatem kilkunastu nagród filmowych. Założył studio filmowe Ownstyle Films, realizujące odważne projekty dokumentalne, teledyski oraz kreatywne formy video. Jest pasjonatem sportów ekstremalnych i nietypowych form produkcji, co znajduje odzwierciedlenie w jego dynamicznych filmach.

O filmie:

Laureat 18. Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2012. Produkcja została nagrodzona za świeże spojrzenie na temat nowej polskiej emigracji, ujęte w dynamicznej formie filmowej, stającej się metaforą życia na krawędzi. Siedmiu bohaterów filmu to młodzi ludzie, którzy w poszukiwaniu pracy wyjechali na wyspy w okresie boomu gospodarczego (2006-2008 r.), trafiając do Szkocji, Irlandii, Wielkiej Brytanii. Pasją, która ich łączy jest wyczynowa jazda na rolkach (freestyle rolling), która pozwala zapomnieć o trudach emigracji: barierach językowych, szukaniu zatrudnienia i miejsca do życia. Film ukazuje rolkarzy z różnych miast Polski, a także z miasta Cork w Irlandii, Edynburga w Szkocji i czeskiej Pragi. Reżyser w jednym z wywiadów charakteryzuje swoich bohaterów: Dla tych ludzi to ulubiony sport, chwila wytchnienia, ale równocześnie wspomnienie lat sprzed emigracji, najczęściej spędzanych z kumplami na rolkach. Jest to powrót to lat, kiedy nie trzeba było zmagać się z problemami, takimi jak poszukiwanie pracy bez znajomości języka, czy zmęczenie po pracy na budowie. Dokument charakteryzuje się ekspresyjną i dynamiczną formą, nawiązującą do konwencji wideoklipu oraz ciekawym spojrzeniem na życie młodych emigrantów.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...