14.10.2013 14:38 0

Wejherowo: Krew pępowinowa ratuje życie!

Dni Krwi Pępowinowej to ogólnokrajowa akcja społeczna, która już po raz trzeci zawitała do polskich szpitali. Na Pomorzu, w Gdańsku i Wejherowie, kolejne mamy będą miały możliwość przekazania krwi pępowinowej na cele społeczne. Akcja startuje dziś i potrwa do 17 października 2013 r. w Szpitalu Specjalistycznym św. Wojciecha na Zaspie oraz w Szpitalu Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie. Kolejna akcja odbędzie się w listopadzie.

  • W tym roku wyjątkowo edycja się rozszerzyła, mamy więcej możliwości. Jest ogromna potrzeba żeby tych porcji krwi było jak najwięcej – mówi Dorota Kwiatkowska z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

Kampanię organizuje Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM) we współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Celem projektu jest zwiększenie zasobów krwi pępowinowej w Polsce, a tym samym wzrost liczby przeszczepień komórek macierzystych.   Krew pępowinowa stanowi alternatywę dla szpiku jako źródło komórek macierzystych do przeszczepień. W Polsce jest ona najczęściej bezpowrotnie tracona. W naszym kraju ilość zdeponowanych porcji krwi pępowinowej jest zdecydowanie mniejsza niż w USA i Europie Zachodniej – jest to obecnie około 1100-1200 porcji. Dni Krwi Pępowinowej mają więc na celu nie tylko zwiększenie zasobów krwi pępowinowej, ale również edukację społeczeństwa w tym zakresie.

  • Krew w banku jest po to żeby ratować życie bądź zdrowie ludzi. Przydaje się w różnego rodzaju schorzeniach hematologicznych, onkologicznych to jest ponad 70 różnych schorzeń w których przeszczepia się komórki macierzyste. Zamiast szpiku kostnego, zamiast krwi obwodowej wykorzystuje się komórki macierzyste z krwi pępowinowej – dodaje Dorota Kwiatkowska.

W Dniach Krwi Pępowinowej biorą udział wybrane szpitale na terenie Polski.  Przyszłe mamy rodzące w placówkach uczestniczących w projekcie będą miały wyjątkową okazję przekazania krwi pępowinowej swojego dziecka na cele społeczne. W każdym ze szpitali akcja potrwa kilka dni. Dane o pobranej w ramach akcji krwi pępowinowej trafią do rejestru prowadzonego przez Centrum Koordynacyjne Poltransplant, dzięki czemu z tego bezcennego daru będą mogły skorzystać osoby potrzebujące z Polski i świata.  

Przekazanie krwi do banku publicznego na cele społeczne oznacza zrzeczenie się do niej praw, jej dysponentem zostaje Poltransplant  (a nie rodzice, jak w przypadku przechowywania krwi pępowinowej w banku rodzinnym).  Pozyskanie krwi trwa kilka minut, jest nieinwazyjne i bezbolesne dla matki i jej dziecka. W trakcie Dni Krwi Pępowinowej w szpitalach będą obecne konsultantki PBKM, które udzielą przyszłym mamom szczegółowych informacji dotyczących krwi pępowinowej i odpowiedzą na wszystkie pytania.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...