18.09.2013 14:05 0

Przedstawiciele PSORW w Gniewinie

Przedstawiciele gmin zrzeszonych w Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi przez trzy dni – od poniedziałku do środy – przebywali ze studyjną wizytą w gminie Gniewino.

Wizytę zaczęto w poniedziałkowe popołudnie od zwiedzania projektów związanych z odnową wsi (m.in. nowych domów sołeckich) i turystycznych atrakcji gminy Gniewino. Goście przybyli do Mierzyna i do Rybna, gdzie w domach sołeckich gościnnie ich przyjęto, a stamtąd, poprzez „Kaszubskie oko", pojechali do Nadola, gdzie zwiedzili skansen i szybkimi motorówkami - „Paraną" i „Iguasu" - odbyli przejażdżki po Jeziorze Żarnowieckim.

Dzień zakończyła uroczysta kolacja powitalna w restauracji „Trzy korony".

Wtorek to był pracowity dzień poświęcony plenarnym spotkaniom członków PSROW w sali kinowo-widowiskowej Centrum Kultury i Biblioteki. Po przywitaniu zebranych przez Annę Grygierek, burmistrz Strumienia a zarazem przewodniczącą PSROW, głos zabierali m.in. wójt Zbigniew Walczak, członek Prezydium PRSOW, wojewoda pomorski Ryszard Stachurski oraz wojewoda opolski a zarazem wiceprezes ARGE Ryszard Wilczyński.

Po krótkiej przerwie wójt Zbigniew Walczak przedstawił wybrane doświadczenia i skuteczne praktyki, dzięki którym gmina Gniewino tak wiele zyskała w ostatnich latach.

  • Do podejmowania tego typu przedsięwzięć potrzebna są przede wszystkim, poparte wiedzą, motywacja i pasja - podsumował prezentację wójt. - Nie tylko tych zarządzających gmina, ale także jak najszerszej rzeszy jej mieszkańców. A do tego niezbędna jest nie tylko jak najlepsza komunikacja społeczna ale także intratność przedsięwzięć, która mówi sama za siebie. Jestem przekonany, że tak właśnie jest w przypadku naszej gminy.

Z kolei Magdalena Kołodziejczyk, wójt gminy Pruszcz Gdański dokonała prezentacji swojej gminy, a Witold Magryś ze Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, który jest członkiem wspierającym PSROW, zaprezentował koncepcję i stan realizacji strony internetowej PSORW.

Po omówieniu przez wojewodę Ryszarda Wilczyńskiego stanu przygotowań do realizacji projektu pn. „Sieć najciekawszych wsi" dokonano prezentacji kolejnych siedmiu gmin, a wśród nich gminy Choczewo, chcących wstąpić w szeregi PSROW. Po prezentacji podjęto uchwałę o ich przyjęciu. A były to, oprócz Choczewa, gminy: Jemielnica z woj. opolskiego, Lwówek z woj. wielkopolskiego, Pilchowice z woj. śląskiego, Świecie z woj. kujawsko-pomorskiego, Świerzawa z woj. dolnośląskiego i Wieprz z woj. małopolskiego.

W przerwach między posiedzeniami plenarnymi a także po ich zakończeniu odbywały się mniej formalne indywidualne spotkania przedstawicieli gmin członkowskich.

Trzeciego dnia wizyty, przed wyjazdem, goście odwiedzili tereny nadmorskie, m.in. gminę Choczewo, zapoznając się z doświadczeniami z zakresu rozwoju tych terenów.

Przypomnijmy, że pomysł utworzenia Sieci zrodził się w październiku 2012 r. w Prószkowie (woj. opolskie) podczas obchodów 15-lecia Odnowy Wsi w Polsce. Wówczas zawiązała się grupa inicjatywna złożona z gmin: Czarna Dąbrówka, Dzierżoniów, Gogolin, Gniewino, Popielów i Strumień, która podjęła decyzję o organizacji spotkania założycielskiego w gminie Strumień, podczas którego 11 marca br. 36 wójtów i burmistrzów z 15 województw podpisało porozumienie o utworzeniu Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi (PSORW). W ten sposób została powołana do życia nowa platforma wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie najlepszych praktyk dotyczących rozwoju obszarów wiejskich w Polsce.

Po spotkaniu w Gniewinie PSROW liczy 43 członków, w tym 4 z województwa pomorskiego (Czarna Dębina, Choczewo, Gniewino i Pruszcz Gdański) i dwóch członków wspierających - Śląski Związek Gmin i Powiatów oraz Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. Jedynym województwem, z którego do Sieci nie należy żadna gmina, jest województwo lubuskie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...