Fale upałów nawiedzające Polskę nie mają końca, a w tej nierównej grze z trzydziestu stopniowym żarem padającym z nieba zmuszeni jesteśmy do podjęcia zalecanych przez specjalistów kroków, które mogą uratować nas przed odwodnieniem, udarem bądź podrażnieniem skóry.
Oto 5 podstawowych działań, które pozwolą nam na przejście przez upalne lato w dobrej kondycji:
1. Uzupełnianie płynów
Organizm chłodzi się poprzez wydzielanie potu. Przeciętny człowiek w upalny dzień traci od 0,8 do 1,2 litra wody na godzinę. Właśnie dlatego warto uzupełniać jej poziom. W ten sposób ustrzeżemy organizm przed odwodnieniem. O odpowiednim zaś jego nawodnieniu powinny pamiętać w szczególności osoby starsze, opiekujące się dziećmi i chorujące na serce.
2. Ochrona ciała i skóry
Powinniśmy również zadbać o nasmarowanie twarzy i ciała odpowiednim dla wieku i karnacji preparatem chroniącym przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Preparat taki(balsam, krem, olejki) powinien zawierać filtr UVA i UVB co uchroni skórę przed poważnymi jej chorobami.
Ważny jest także odpowiedni dobór stroju. Warto unikać ciemnych kolorów, sztucznych materiałów i ociężałych ubrań. Proponujemy przewiewne, lekkie stroje w jasnych kolorowych odcieniach.
3. Unikanie nadmiernego wysiłku
Nadmierna aktywność fizyczna przy fali trzydziestu stopniowych upałów może skończyć się ciężkimi powikłaniami zdrowotnymi, które na długo mogą przysparzać nam problemy z kondycją.
4. Mechaniczne obniżanie temperatury ciała
Jednym ze sposobów może być chłodzenie ciała wodą, lecz trzeba pamiętać by nie wpadać w skrajność ponieważ bardzo łatwo doprowadzić organizm do "szoku" na przykład zbytnim wychłodzeniem, co w ostateczność zagraża nawet życiu.
5. Dobór odpowiednich posiłków
W upalny dzień nasz organizm nie jest zmuszony produkować tyle samo ciepła co zimą, więc przemiana materii diametralnie spada. Dzięki temu efektowi mamy wrażenie że spada nam apetyt, lecz nie oznacza to, że wcale nie potrzebujemy posiłku, a wręcz przeciwnie warto sięgać co kilka godzin po małą dawkę owoców, warzyw, produktów zbożowych bądź wyrobów mlecznych.