07.08.2013 13:13 0

Co dalej z budową elektrowni jądrowej?

Aleksander Grad, prezes PGE EJ1, dyrektor ds. operacyjnych Jacek Cichosz oraz Dyrektor Komunikacji i Relacji Zewnętrznych Katarzyna Kozłowska spotkali się w Choczewie z przedstawicielami lokalnej społeczności. Spotkanie z przeciwnikami i zwolennikami budowy elektrowni jądrowej było odpowiedzią na prośbę jednego z wcześniejszych uczestników warsztatów dotyczących badań lokalizacyjnych i środowiskowych, o możliwość współpracy, wymiany myśli, wątpliwości i odpowiedzi na pytania.

Do udziału zaproszono osoby, których projekt budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce będzie dotyczył bezpośrednio, czyli mieszkańców Lubiatowa i Kopalina – zarówno przebywających w tych lokalizacach na stałe, jak i okresowo, a także władze regionu, m.in. wójta gminy Choczewo Wiesława Gębka, wójta gminy Gniewino Zbigniewa Walczaka, Sołtysa Sołectwa Lubiatowo / Kopalino Jakuba Świątka czy radną Lubiatowa Krystynę Dettlaff.

Jednym z głównych tematów spotkania w Urzędzie Gminy Choczewo były badania lokalizacyjne i środowiskowe, czyli jeden z najważniejszych etapów inwestycji, który realizowany jest przez firmę Worley Parsons na terenie dwóch lokalizacji: Lubiatowo i Żarnowiec.

  • Pierwszy etap badań jest w fazie końcowej. Przygotowujemy się do etapu drugiego czyli faktycznego wejścia w teren - powiedział dyr. Jacek Cichosz.

W pierwszej, informacyjnej części badań prezes prezes Aleksander Grad poinformował, że odbędą się także następne, podobne spotkania, na których będzie możliwe wyrażenie swoich obaw, wątpliwości oraz podanie sugestii.

  • PGE EJ 1 nie uprawia propagandy, informuje rzetelnie o aktualnych faktach dotyczących projektu – powiedział prezes Grad, dodając jednocześnie, że nie kłótnia, a rzeczowa, spokojna rozmowa jest tą formą komunikacji na której zależy spółce.

Z kolei dyr. Katarzyna Kozłowska poinformowała zebranych o podjętych do tej pory krokach:

  • W kwietniu tego roku otworzyliśmy Lokalne Punkty Informacyjne w gminach, na terenie których wskazane zostały trzy potencjalne lokalizacje Choczewo, Gniewino, Krokowa. Organizujemy mobilne punkty informacyjne w czasie trwania imprez lokalnych tj. Dni Gminy, dożynek czy na plaży w Lubiatowie, by każdy miał szansę dotrzeć do rzetelnej informacji – wskazała.

Działania informacyjne będą też wzbogacone o stałe źródła eksperckie w LPI, wyjazdy studyjne do elektrowni jądrowych w Europie oraz zajęcia w szkole dotyczące badań lokalizacyjnych i środowiskowych.

Druga część spotkania upłynęła na zadawaniu pytań przez zaproszonych gości. Dotyczyły one głównie zbliżających się badań - jak wpłyną one na życie mieszkańców i jak uciążliwe będą.

Padły pytania o rozbudowę infrastruktury gminnej w trakcie trwania badań, jak i jej ewentualnej budowy, a także o możliwość informowania o postępach projektu i wynikach badań na stronie internetowej lub w inny sposób. Natomiast na pytanie zadane przez jednego z działkowców, dotyczące wypłat odszkodowań za grunty, aprezes Grad odpowiedział:

  • Na przykładach z całego świata, na tym etapie nie mogę obiektywnie odpowiedzieć. Jak rozwiązać sprawę odszkodowań, będziemy wiedzieli dopiero po wskazaniu lokalizacji – odpowiedział prezes Aleksander Grad.

Na spotkaniu pojawiły się również wątpliwości dotyczące zmian rządu i planów energetycznych. Pytano o sieci przesyłowe, ich stan, modernizację, straty energii w sieci czy nadwyżki mocy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...