Sezon rowerowy w pełni. Trwa wyszukiwanie tras i ścieżek rowerowych, tymczasem my przypominamy rowerowe prawo. Co wolno, a czego nie rowerzystom? Czy mogą przejeżdżać przez przejście dla pieszych, wyprzedzać z prawej, jeździć po chodniku i słuchać muzyki?
W maju 2011 roku zmieniły się przepisy o ruchu drogowym dotyczące rowerzystów. Większość nowych uregulowań z pewnością ułatwia życie miłośnikom dwóch kółek, jednak nieznajomość prawa może być niebezpieczna.
Po nowelizacji rowerzyści w Polsce mają podobne prawa do tych w Europie. Przede wszystkim cyklista ma pierwszeństwo na ścieżce rowerowej, nawet jeśli ta przecina skrzyżowanie, może też jechać środkowym pasem jezdni. Oprócz tego może wyprzedzać stojące w korku auta z prawej strony. Na rondzie rowerzysta może korzystać z prawego pasa, ale także i z pasa środkowego.
Rowerzysta może również poruszać się po chodniku, który ma co najmniej 2 m szerokości, a dozwolona prędkość na drodze wynosi ponad 50 km/h. Chodnikiem może jechać także cyklista opiekujący się dzieckiem na rowerze do 10 lat oraz kiedy warunki atmosferyczne stwarzają zagrożenie na jezdni.
W nocy rower musi być oświetlony - białe światło z przodu, czerwone z tyłu. W ciągu dnia żadne oświetlenie nie jest wymagane. Rowerem nie można poruszać się po drodze ekspresowej i autostradzie. Rowerzyści według przepisów mogą poruszać się obok siebie gdy nie zagraża to niebezpieczeństwu i nie utrudnia ruchu.
Przepisy nie zakazują jeżdżenia w słuchawkach i słuchania muzyki, jednak może to być niebezpieczne, gdyż rowerzysta może nie usłyszeć samochodu czy klaksonu.
Zmiany w prawie o ruchu drogowym określiły jednoznacznie co jest rowerem, kiedy może on się poruszać po chodniku i jak wygląda sytuacja pierwszeństwa. Za legalne uznano również przyczepki dla dzieci. Według obowiązujących przepisów samochód nie może parkować na drodze rowerowej oraz na pasie ruchu przeznaczonym dla rowerów.