17.04.2013 12:13 0

Foki witają wiosnę u ujścia Wisły

foto: Mikołaj Zybała/www.wwfpl.panda.org

Błękitny Patrol WWF zauważył foczą kumulację u ujścia Wisły. Na wysepce w tym samym czasie znajdowało się jednocześnie aż 40 fok. Wiosna staje się zatem czasem nie tylko foczych porodów, ale również czasem ich intensywnego obserwowania.

  • W tym roku pierwszą obserwację małej foki mieliśmy w pierwszej połowie marca – mówi Mikołaj Zybała z WWF Polska. – Kolejne obserwacje pochodzą już z kwietnia. Małe foki były widziane w Krynicy Morskiej i Skowronkach. Nie wymagały pomocy i były w dobrym stanie. Inaczej potoczył się los malucha z Półwyspu Helskiego, któremu pomogli pracownicy Stacji Morskiej z Helu. Mała foka trafiła na rehabilitację do fokarium i jeśli jej stan na to pozwoli, wróci do Bałtyku w maju lub w czerwcu.

Pracownicy WWF oprócz fok szarych mogli zobaczyć foki pospolite czy obrączkowane. Te są raczej rzadkimi gośćmi na polskim wybrzeżu. U wyjścia Wisły foki znajdują spokój, mogąc się wylegiwać na piaszczystych wysepkach.

  • W przypadku obserwacji foki na brzegu należy niezwłocznie powiadomić Błękitny Patrol WWF dzwoniąc pod numer 795 536 009 lub Stację Morską Instytutu Oceanografii UG w Helu, telefon 601 889 940. Należy też pamiętać o tym, aby nie podchodzić do foki i jej nie niepokoić. Jeżeli foka będzie potrzebowała pomocy, udzielą jej wolontariusze z Błękitnego Patrolu WWF, którzy wiedzą jak w takich przypadkach postępować i kogo poinformować, jeśli foka potrzebuje specjalistycznej pomocy – apeluje WWF.

foto: Dawid Kilon/www.wwfpl.panda.org

Fundacje takie jak WWF mogą istnieć tylko dzięki wsparciu darczyńców. Pamiętaj o przekazaniu 1% podatku na WWF Polska, KRS 0000 160 673.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...