20.01.2011 10:00 0

Wejherowo: Wieczór z kulturą romską

Klub Miłośników Wejherowa zorganizował kolejne ciekawe spotkanie, tym razem "Wieczór z Kulturą Romską". Spotkanie zorganizował 17 stycznia w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. 12 Marca radny Paweł Formela - prezes klubu.

O kulturze Romów bardzo ciekawie opowiadała wejherowianka Kamila Goman. Jak podaje Wikipedia Romowie stanowią nie terytorialny naród lub grupę etniczną pochodzenia indyjskiego, której członkowie tworzą diasporę zamieszkującą większość państw świata. Na całym świecie żyje ponad 13 mln Romów, z tego w ok. 50 tys. Polsce. W Wejherowie Romowie osiedlili się na stałe 30 lat temu. Społeczność ta liczy obecnie 70 osób i dobrze zaaklimatyzowała się w grodzie Wejhera. Młodzież romska obecnie chętnie uczęszcza do szkół. Już kilkunastu wejherowskich Romów zdobyło średnie wykształcenie.
- Przekonaliśmy środowisko romskie, że bez wykształcenia nie da się funkcjonować we współczesnym społeczeństwie. Wykształcenie bowiem umożliwia zdobycie godziwej pracy i zapewnia lepszy byt - mówi Kamila Goman podkreślając, że dzięki życzliwości i współpracy z zastępcą prezydenta Bogdanem Tokłowiczem od 6 lat realizowany jest w Wejherowie Projekt Romski, który ułatwia edukację młodzieży romskiej. Dzięki temu przy Zespole Szkół nr 3 została otwarta świetlica romska a przez miasto kupowane są podręczniki szkolne i przekazywane bezpłatnie romskim dzieciom.

Najciekawszą częścią spotkania była prelekcja o kulturze i zwyczajach Romów. Jak zapewnia Kamila Goman wbrew pozorom wiele zwyczajów romskich ma wiele wspólnego z kulturą polską z minionych wieków jak np. rola swatów w doborze przyszłych małżonków czy bezwzględne posłuszeństwo i szacunek wobec osób starszych. Głębsze omówienie tych praw i zwyczajów wymagałoby dużo szerszej publikacji. Jedno jest pewne, że Romowie mieszkający w Polsce od XV wieku, mimo wierności swojej tradycji, przyjęli wiele zwyczajów polskich. Najwięcej różnic dotyczy wychowania młodych dziewcząt (już od najmłodszych lat) i roli kobiet.
Generalnie polscy Romowie zaprzestali wędrówek w taborach i mimo pewnej odrębności przystosowali się do wymogów współczesności. Prezydentem Światowego Związku Romów oraz królem Romów w Polsce jest Stanisław Stankiewicz z Białegostoku, nota bene wujek Kamili Goman.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24