14.01.2011 15:52 0

Wejherowo: Potrącenie 15-latka

Wczoraj w Bojanie doszło do wypadku drogowego. 15-letni chłopiec został potrącony przez kierowcę opla. Rannego 15-latka przetransportowano do wejherowskiego szpitala. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Śledczy wyjaśniają okoliczności zdarzenia.

W czwartek około godziny 17:30 dyżurny wejherowskiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie o wypadku drogowym w Bojanie (Gm. Szemud), go którego doszło na ul. Wybickiego (na drodze wojewódzkiej). Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oraz technik kryminalistyki zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Z wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 15-latek najprawdopodobniej wybiegł na jezdnię, wprost przed nadjeżdżającego opla astrę, zza stojącego autobusu. Chłopiec z obrażeniami ciała został przetransportowany do wejherowskiego szpitala. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Mundurowi poddali kierowcę badaniu alko – testem, które wykazało, że kierowca był trzeźwy.

Śledczy wyjaśniają okoliczności zdarzenia.

Wejherowscy policjanci przypominają i apelują:

Miejsca w których najczęściej dochodzi do wypadków drogowych z udziałem pieszych:

 • przystanki komunikacji miejskiej - przyczyna to: przebieganie z jednego środka komunikacji do drugiego stojącego już na przystanku czy wybieganie (wychodzenie) pod koła samochodu zza stojącego na przystanku autobusu.

 • chodniki bądź drogi dla pieszych - tu przyczyna leży po stronie kierowców, którzy wymuszają pierwszeństwo na pieszych czy nagle wjeżdżają na chodnik w wyniku utraty panowania nad pojazdem.

 • pobocza dróg - tu na wypadki narażone są najbardziej osoby w małych miejscowościach, które pieszo poruszają się z jednej miejscowości do drugiej. Tu częstą przyczyną wypadków jest poruszanie się niewłaściwą stroną jezdni (czyli tą, którą jadą pojazdy).

Ale pory roku sprzyjające powstawaniu tego typu wypadków to właśnie jesień i zima, gdy bardzo szybko zapada zmierzch, nawierzchnia jezdni jest mokra bądź śliska, a wędrujące poboczami osoby są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo.

Należy pamiętać o ubiorze odróżniającym się kolorystycznie od otoczenia wyposażone koniecznie w elementy odblaskowe widoczne z daleka.

PIESZY POWINIEN !!!

 • Upewnić się czy jest możliwość bezpiecznego przejścia przez jezdnię - obserwacja ruchu pojazdów z obu kierunków.

 • Nie wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, nawet na przejściu dla pieszych - kierowca nie zatrzyma pojazdu w miejscu.

 • Nie wchodzić na jezdnię w sytuacji braku pełnej widoczności - zza pojazdu (szczególnie autobusu lub tramwaju w rejonie przystanków) bądź przeszkody.

 • Nie wbiegać na jezdnię, lecz spokojnie wchodzić.

 • Przechodzić jezdnię bez zwalniania i zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby.

 • Przekraczać jezdnię tylko w miejscach dozwolonych.

 • Nie przeskakiwać płotków, żywopłotów, kwietników i innych elementów oddzielających ruch pieszy od kołowego.

 • W miarę możliwości być oznakowanym za pomocą światełek odblaskowych - młodzież poniżej lat 15 ma taki obowiązek.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24