Element odblaskowy przyczepiony do ubrania wierzchniego dorosłego lub dziecka, po zapadnięciu zmroku jest widoczny dla kierowców pojazdów z odległości nie mniejszej niż kilkaset metrów. Ta odległość zapewnia kierowcy czas na odpowiednią reakcję, a w razie niebezpieczeństwa zatrzymanie pojazdu i może uchronić pieszego przed groźnym wypadkiem.
Osoby, które nie używają elementów odblaskowych narażają swoje życie i zdrowie, ponieważ w świetle reflektorów samochodowych są widoczne z odległości mniejszej niż wynosi droga hamowania pojazdu. Rachunek nie jest konieczny: \"Widoczny - znaczy bezpieczny\".
W okresie jesienno-zimowym wzrasta liczba wypadków potrącenia pieszych przez pojazdy. Do zdarzeń dochodzi najczęściej po zmroku, lub tuż nad ranem, kiedy jest jeszcze ciemno. Skutki tych zdarzeń są najczęściej tragiczne. Piesi giną na miejscu lub doznają poważnych obrażeń wymagających długotrwałego leczenia. Ranni w takich wypadkach niejednokrotnie już nigdy nie wracają do pełnej sprawności.
Jedną z głównych przyczyn wielu z tych drogowych dramatów jest ograniczona widoczność. Kierowca dostrzegając pieszego kilkanaście metrów przed pojazdem, nie ma szans na jakąkolwiek reakcję obronną. Na przeważnie śliskiej nawierzchni auto nie wytraca prędkości, manewry kierownicą praktycznie nie pomagają i dochodzi do uderzenia. Potrącona osoba jest narażona na poważne obrażenia i wymaga specjalistycznej pomocy lekarzy.
Policjanci apelują do pieszych o zakładanie na odzież wierzchnią elementów odblaskowych. Każdy, nawet najmniejszy odblask pozwala kierowcy dostrzec pieszego kilka sekund wcześniej, dając czas na reakcję. Auto może zmienić pas ruchu, zwolnić, a w skrajnych przypadkach bezpiecznie się zatrzymać, zanim dojdzie do uderzenia. Odblaskowa opaska na rękę, albo świecący breloczek mogą ocalić nasze zdrowie i życie. Warto o tym pamiętać wychodząc z domu, aby bezpiecznie wrócić do najbliższych.