31.10.2012 18:00 0

Policjanci zadbają o bezpieczeństwo w czasie Wszystkich Świętych

Tegoroczne obchody Wszystkich Świętych, dzięki sprzyjającemu układowi kalendarza zaczną się dla wielu osób już w najbliższą środę. Tradycyjnie, należy spodziewać się wzmożonego ruchu na drogach, co przy obecnych warunkach atmosferycznych wymagać będzie od kierowców wzmożonej ostrożności. W okolicy wielu cmentarzy zostanie wprowadzona tymczasowa zmiana organizacji ruchu, co może stanowić trudność w dotarciu na groby bliskich. Policjanci z całej Polski będą w tym czasie czuwać nad bezpieczeństwem podróżnych, zapewnią płynny ruch w okolicy cmentarzy, a także będą patrolować osiedla mieszkaniowe, aby zapobiegać włamaniom i kradzieżom.

Co zrobić, aby w najbliższych dniach zminimalizować ryzyko wypadku i nie paść ofiarą przestępcy ?

Przed podróżą samochodem zaplanujmy szczegółowo jej trasę. Pamiętajmy, aby do czasu przejazdu uwzględnić ewentualne korki w miastach, ale także postoje regeneracyjne. Każdy kierowca powinien odpoczywać przez kilka - kilkanaście minut, co około 2 godziny ciągłej jazdy. Taką planowaną przerwę można połączyć z posiłkiem, tankowaniem paliwa lub toaletą. Na postoje najlepiej wybierać miejsca uczęszczane tj. stacje paliw, parkingi przy zajazdach i restauracjach itp. Zatrzymywanie się na leśnych, ciemnych i opustoszałych parkingach naraża nas na niebezpieczeństwo i pozbawia zwykłych wygód, poza tym jest mało higieniczne. Prawidłowo zaplanowana trasa eliminuje potrzebę pośpiechu, przekraczania dozwolonej prędkości. Daje kierowcy poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

Warto sprawdzić stan techniczny pojazdu. Szczególnie o tej porze roku należy zadbać o sprawne oświetlenie i czystość szyb. Przed podróżą zbiorniczek spryskiwacza powinien być napełniony po brzegi. Jeżeli jeszcze na kołach toczą się letnie opony, powinniśmy je przed wyjazdem wymienić na zimówki.W trakcie jazdy wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte pasy, a dzieci podróżują w specjalnych fotelikach. Przypominamy, że jazda pod wpływem alkoholu jest zabroniona. Nietrzeźwy kierowca naraża się na poważne konsekwencje karne, jednocześnie stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla siebie, swoich współpasażerów i innych użytkowników dróg.

Wsiadając do pociągu pamiętajmy, aby nasze bagaże nieustannie mieć w zasięgu wzroku. Unikajmy sztucznego tłoku i opuszczonych przedziałów. W trakcie wspólnej podróży nie częstujmy się od nieznajomych posiłkiem i napojami. Zasypiając w przedziale ryzykujemy utratę całego posiadanego przy sobie majątku, dokumentów, a nawet elementów odzieży. Złodziej potrafi ukraść nawet buty śpiocha, warto więc sen odłożyć na później. Spożywanie alkoholu w przedziale pociągu jest zabronione. Poza konsekwencją w postaci mandatu karnego, sami osłabiamy swoją czujność i nieświadomie zachęcamy potencjalnego kieszonkowca do działania na naszą szkodę.

Jeżeli mamy taką możliwość, na cmentarz dojeżdżajmy komunikacją miejską. Wiele zarządów komunikacji w tym czasie organizuje dodatkowe linie, tak, aby każdy w dowolnym czasie mógł sprawnie dojechać na groby. Jadąc samochodem zwracajmy uwagę na zmiany w organizacji ruchu. Unikajmy jazdy "na pamięć", stosujmy się do poleceń policjantów i innych funkcjonariuszy. Zwracajmy uwagę, na zakazy dotyczące parkowania, a także na sam sposób pozostawiania auta. Nie blokujmy innych zaparkowanych już pojazdów i nie zajmujmy nadmiernej powierzchni parkingowej.

Odwiedzając groby najbliższych musimy pamiętać, że nie wszyscy obecni na cmentarzu przybyli tu aby oddać się zadumie. Kieszonkowcy wmieszani w tłum ludzi potrzebują zaledwie chwilę aby ukraść torebkę, portfel lub dokumenty. Zwracajmy uwagę co dzieje się w naszym otoczeniu. Może to uchronić nas przed kradzieżą, ponadto nasza postawa może wybawić inne osoby od kłopotów. Znicze, kwiaty i inne elementy wystroju pomników kupujmy wyłącznie w legalnych punktach sprzedaży. Decydując się za zakup tych przedmiotów od przypadkowych osób, możemy mieć do czynienia z "hienami cmentarnymi", które okradając pomniki, chcą nielegalnie zarobić cudzym kosztem. Może się wtedy okazać, że ten proceder dotknie również nas.

Zabezpieczmy mieszkanie na czas naszej nieobecności. Nawet krótka wizyta na cmentarzu nie zwalnia nas od sprawdzenia, czy zamknęliśmy wszystkie okna i drzwi wejściowe. Gdy wyjeżdżamy na dłużej, dobrze jest poprosić sąsiadów o opiekę nad naszym mieszkaniem lub domem. Poprośmy, aby taki opiekun systematycznie włączał światło, opróżniał skrzynkę pocztową i reagował, gdy zobaczy lub usłyszy cokolwiek niepokojącego w otoczeniu naszego gospodarstwa. My będziemy mogli zrewanżować się tym samym, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Gdyńscy policjanci przez najbliższe 4 dni będą czuwali nad bezpieczeństwem mieszkańców i osób przyjezdnych odwiedzających groby najbliższych. W okolicy cmentarzy będzie można spotkać mundurowych z drogówki, którzy będą dbali o płynny ruch pojazdów i udzielali informacji na temat dróg dojazdowych i miejsc parkingowych. Będą także wydawali polecenia, do których wszyscy kierowcy muszą się stosować, aby nie powodować zatorów i utrudnień drogowych. Na cmentarzach i osiedlach mieszkaniowych oraz w okolicy dworców i centrów handlowych będą wzmożone patrole prewencyjne, aby zapobiegać przestępstwom i wykroczeniom.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...