11.05.2017 15:31 0 Redakcja

Kolejni kierowcy stracili prawa jazdy na krajowej szóstce

fot. archiwum

W ciągu dwóch dni policjanci z wejherowskiej drogówki zatrzymali prawa jazdy trzem osobom. Wszyscy kierowcy stracili uprawnienia z powodu przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h na terenie zabudowanym, a dokładniej na krajowej szóstce.

  • We wtorek patrol ruchu drogowego zauważył na drodze krajowej numer 6 w Wejherowie kierowcę peugeota jadącego ze znaczną prędkością. Wykonany przez funkcjonariuszy pomiar prędkości wykazał, że jechał on 126 km/h w terenie zabudowanym, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h - informuje asp. sztab. Anetta Potrykus, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie.

Do podobnego zdarzenia doszło na tej samej trasie niespełna godzinę później. Wówczas inny patrol zauważył szybko jadącą mazdę.

  • Pojazd ten podążał drogą krajową numer 6 w kierunku Redy. Po dokonaniu pomiaru prędkości okazało się, że 26-letni kierujący jechał z prędkością 104 km/h, w miejscu, gdzie dopuszczalna prędkość wynosiła 50 km/h - tłumaczy oficer prasowy.

Serię zatrzymań zamyka 26-letni kierowca opla, który jechał z prędkością 102 km/h. Policjanci odebrali mu prawo jazdy w środowy poranek.

Za powyższe wykroczenia kierujący zostali ukarani mandatami, a na ich konta wpłynęło po 10 punktów karnych. Ponadto, każdemu zatrzymano uprawnienia do kierowania pojazdami na okres 3 miesięcy.

Policja przypomina, że od 18 maja 2015 r. obowiązują nowe przepisy zaostrzające sankcje wobec kierujących pojazdami. Między innymi w ustawie o kierujących pojazdami dodano nowe przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h). W praktyce, ujawnienie takiego czynu skutkuje zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który w formie decyzji administracyjnej zatrzymuje ten dokument na 3 miesiące.

Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym trzymiesięcznym okresie będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy, a kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnień do kierowania pojazdami. Przywrócenie prawa jazdy zostało obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami.

Zdaniem mundurowych tak rygorystyczne przepisy są potrzebne, ponieważ to właśnie nadmierna prędkość jest przyczyną największej ilości kolizji i wypadków drogowych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...