02.12.2015 14:42 0 Redakcja / mat. prasowe
Sprawdź za darmo, czy jesteś nosicielem wirusa HIV
W Polsce ok. 35 tys. osób jest zakażonych wirusem HIV, ale połowa z nich nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Specjaliści twierdzą, że pokutuje przekonanie, że jest to choroba narkomanów i homoseksualistów, więc wiele osób zbyt późno wykonuje testy diagnostyczne. Sprawia to, że często na leczenie jest już za późno. Dlatego lekarze namawiają do zrobienia darmowych badań profilaktycznych.
Rusza Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV. Akcja skierowana jest do każdego aktywnego seksualnie mieszkańca Pomorza. Wszystkie te osoby narażone są na ryzyko zakażenia wirusem, który powoduje śmiertelną i niemożliwą do wyleczenia chorobę. Przebadać się powinny zarówno młode osoby, ludzie zakładający dopiero rodzinę, jak i single oraz stateczni małżonkowie.
- W szczególności powinny się zbadać kobiety w ciąży. Przypominamy, że od 2012 roku obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia, które precyzuje, że kobieta w ciąży powinna zrobić test na HIV dwa razy. Mimo tego wciąż rodzą się dzieci zakażone wirusem. Dlatego zapraszamy na anonimowe i darmowe badanie krwi, które przeprowadzamy do 4 grudnia w godzinach od 15:00 do 18:00, a 5 grudnia (sobota) w godzinach od 11:00 do 15:00 – zachęca Anna Kaszuba z powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, mieszczącej się przy ul. Starowiejskiej 50 w Gdyni.
W ramach akcji niemal co roku wirus HIV wykrywany jest u mieszkańców Trójmiasta i okolic. To niezwykle istotne, bo dzięki prawidłowemu i odpowiednio szybko rozpoczętemu leczeniu, można dożyć sędziwej starości. Oprócz bezpłatnego testu można też pogłębić wiedzę, ale najważniejsze jest jednak uniknięcie zakażenia.
- U wielu osób pokutuje przekonanie, że wirus HIV jest chorobą osób zażywających narkotyki oraz homoseksualistów. To bardzo szkodliwe mity, które sprawiają, że wiele osób z potencjalnych grup ryzyka zaniedbuje profilaktykę oraz nie przeprowadza badań diagnostycznych. W Polsce główną drogą zakażenia wirusem HIV są kontakty heteroseksualne – podkreśla dr n. med. Igor Michajłowski, wenerolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.
Warto pamiętać, że przeciwko wirusowi HIV nie wynaleziono szczepionki. Należy więc unikać kontaktu z krwią oraz wydzielinami osób, będących nosicielami wirusa. Wykluczone są więc kontakty seksualne z przygodnie poznanymi osobami, zwłaszcza bez odpowiednich zabezpieczeń - prezerwatywy. Nie można zarazić się natomiast przez podanie ręki, dzielenie się jedzeniem, a nawet pocałunek.
Komentarze