12.07.2017 08:35
0
Redakcja
Gdynia nadal bez Anakond. MON wyjaśnia sprawę
fot. Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej
Dwa śmigłowce ratownictwa morskiego nadal przebywają w zakładach PZL Świdnik, choć miały zostać zmodernizowane jeszcze w 2016 roku. Poseł Adam Korol skierował do resortu obrony szereg pytań w sprawie powrotu Anakond do Gdyni. Tymczasem MON informuje, że przywrócenie dyżurów tych maszyn w Trójmieście to priorytet.
- Czy resort jest świadomy faktu, iż w przededniu sezonu letniego w świdnickich zakładach pozostają nadal dwie maszyny, które powinny wrócić nad Bałtyk już w 2016 roku? Z czego wynikają opóźnienia? - między innymi takie pytania pomorski parlamentarzysta Adam Korol skierował w maju do Ministerstwa Obrony Narodowej.
Przedstawiciel mieszkańców w sejmie chciał też wiedzieć, kiedy resort zamierza zakupić nowe śmigłowce ratunkowe oraz kiedy w Polsce utrzymany zostanie standard, czyli trzymanie w gotowości do startu dwóch śmigłowców, jednego w bazie w Darłowie, a drugiego w Gdyni.
- Obecnie dyżur pełni tylko jedna maszyna w tej pierwszej lokalizacji, gdyż brakuje sprawnych śmigłowców – napisał w swej interpelacji.
Z informacji resortu wynika, że jeśli chodzi o opóźnienia, to zawinili m.in. poddostawcy PZL Świdnik, wystąpiły także problemy z pozyskaniem sprzętu, o którym mówiła umowa na modernizację Anakond.
- Zakłady w Świdniku przekazały z opóźnieniem trzy z pięciu śmigłowców W-3WA RM. Na czwartym śmigłowcu przeprowadzana jest aktualnie procedura odbioru, zaś odbiór piątego śmigłowca, z uwagi na stwierdzenie występowania drgań, został wstrzymany do czasu ich usunięcia – poinformował Bartosz Kownacki, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Dodał, że Inspektorat Uzbrojenia zawarł ze Świdnikiem umowę na unifikację trzech kolejnych śmigłowców, co ma zapewnić posiadanie przez siły zbrojne ośmiu doposażonych śmigłowców W-3WA RM w wersji ratownictwa morskiego.
- Dodatkowo w ramach trwającego postępowania Pilnej Potrzeby Operacyjnej, siły zbrojne pozyskują śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych wyposażone dodatkowo w sprzęt medyczny pozwalający na prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych – wyjaśnił sekretarz. - Przywrócenie dyżuru na lotnisku w Gdyni stanowi priorytet, jednak wiąże się to z wywiązaniem się z umowy na unifikację pięciu śmigłowców Anakonda do jednolitej wersji - podsumował.