Po kilkuletnich zmaganiach z chorobą zmarł założyciel i prezes puckiego hospicjum ksiądz Jan Kaczkowski. Duchowny chorował na nowotwór. Swoje doświadczenia, związane z chorobą i nie tylko, opisał w książkach: „Życie na pełnej petardzie”, „Szału nie ma, jest rak” oraz „Grunt pod nogami”. Ksiądz Jan miał 38 lat.
Ksiądz Jan Kaczkowski był katechetą, twórcą puckiego hospicjum, etykiem. W czerwcu 2012 roku zachorował na nowotwór mózgu. Przeszedł operacje i poddawany był kolejnym chemioterapiom. Mimo choroby, wrócił do pracy w hospicjum i tym samym do rozmów z pacjentami. Jak podkreślał, to taki psikus losu, pokazujący że dyrektor hospicjum też może zachorować na nowotwór. Duchowny uczył lekarzy, jak rozmawiać z pacjentami o umieraniu, jednocześnie sam walczył ze śmiertelną chorobą — glejakiem mózgu.
Z właściwym sobie poczuciem humoru, opowiadał o swoich doświadczeniach w trzech książkach: "Grunt pod nogami", „Szału nie ma, jest rak” i „Życie na pełnej petardzie”. Opowiadał o życiu – jego smakach, radości i sensie, a przede wszystkim o tym, jak mimo niepowodzeń i kłopotów nigdy nie stracić wiary i nadziei. Duchowny często pojawiał się także w mediach, podbijając również internet.
Swoją wiedzą i doświadczeniami dzielił się również z adeptami medycyny. Prowadził Areopag Etyczny - była to inicjatywa skierowana do studentów kierunków medycznych.
Ksiądz Jan Kaczkowski był także laureatem wielu nagród oraz wyróżnień. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta; otrzymał medal „Curate Infirmos” oraz medal św. Jerzego "za walkę ze smokiem nieczułości"; był laureatem nagrody Ślad im. Biskupa Jana Chrapka oraz nagrody Pontifici przyznawanej przez Warszawski Klub Integracji Katolickiej; był również Osobowością Medyczną Roku 2015 oraz honorowym obywatelem Pucka.
Duchowny był również bohaterem fabularyzowanego filmu dokumentalnego pt. Śmiertelne życie. Ekranizacja ukazuje dwojakie spojrzenie na śmierć i opiera się na dialogu księdza Jana Kaczkowskiego ze sławnym aktorem Antonim Pawlickim. Telewizyjna premiera filmu odbyła się w Wielką Sobotę, 26 marca 2016 roku.
Informację o śmierci księdza Jana Kaczkowskiego przekazała opinii publicznej dziś (28 marca) o godzinie 14:40 Archidiecezja Warszawska.
fot. Daniel Zaputowicz
fot. Daniel Zaputowicz