1 stycznia 2015 weszła w życie ustawa o Karcie Dużej Rodziny, a wraz z nią ulgi na przejazdy koleją, na które czekało wiele rodzin. Wnioski można wypełnić w urzędach miast i gmin.
Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Karta jest wydawana bezpłatnie, każdemu członkowi rodziny. Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio, dzieci - do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do osiągnięcia 25 lat.
Karta oferuje system zniżek oraz dodatkowych uprawnień. Jej posiadacze będą mieli możliwość korzystania z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju.
Zniżki obejmują przejazdy koleją. 37 proc. zniżki obowiązuje na bilety jednorazowe podczas podróży pociągami TLK, IC, EIC, EIP w klasie 2. oraz 49-procentowy rabat na bilety odcinkowe miesięczne imienne w pociągach TLK i IC w klasie 2.
Posiadacze „Karty Dużej Rodziny", oprócz ulgi ustawowej - 37 procent, otrzymają jeszcze rabaty obowiązujące w PKP Intercity, np. 25 procent w ofercie „Duża Rodzina" (ZNIŻKI SIĘ SUMUJĄ). Od nowego roku każdy członek rodziny, przy jednoczesnym przejeździe co najmniej dwóch uprawnionych osób (wcześniej trzech) otrzyma wymienione upusty podczas podróży pociągami PKP Intercity w komunikacji krajowej w dowolnej klasie.
Zniżki mogą oferować nie tylko instytucje publiczne, ale również przedsiębiorcy prywatni. Na Pomorzu partnerami, którzy przystąpili do projektu są między innymi Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Muzeum Narodowe w Gdańsku, kancelarie prawnicze, szkoły językowe, placówki medyczne. Pełna oferta partnerów znajduje się na stronie: KLIK
Kartę przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta na wniosek członka rodziny wielodzietnej.