12.12.2023 16:00 1 Tomasz Smuga
W 2023 roku obchodzimy 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Jeden z około 50 ośrodków odosobnienia znajdował się w Strzebielinku w gminie Gniewino. Internowani byli tutaj m.in. Lech Kaczyński, Tadeusz Mazowiecki czy Jacek Kuroń.
13 grudnia 1981 r., w Polsce został wprowadzony stan wojenny. Władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego (WRON). Działacze NSZZ „Solidarność” z Lechem Wałęsą na czele zostali internowani, zawieszone zostały prawa i swobody obywatelskie. Wprowadzenie stanu wojennego miało na celu zdławienie opozycji demokratycznej i obronę komunistycznego reżimu w PRL.
W niedzielę, 13 grudnia, Polskie Radio i Telewizja Polska emitowały od rana wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, a na ulicach pojawiły się wojsko, milicja i czołgi. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono prawie 5 tys. osób, łącznie internowano 10 tys. osób.
Jeden z obozów dla internowanych utworzony został w Strzebielinku, w gminie Gniewino w pawilonach OZ, czyli Oddziału Zewnętrznego Zakładu Karnego w Wejherowie. Wśród uwięzionych tam działaczy opozycji - których Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego uznała za niebezpiecznych - znalazło się 31 członków Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", w tym 6 członków prezydium oraz wielu działaczy związkowych, m.in.: Andrzej Gwiazda, Lech Kaczyński, Andrzej Drzycimski, Maciej Jankowski, Adam Kinaszewski, Jacek Kuroń, Tadeusz Mazowiecki, Jacek Merkel, Karol Modzelewski, Janusz Onyszkiewicz, Jan Rulewski, Henryk Wujec, Jerzy Kiszkis.
— Spośród mieszkańców Wejherowa w obozie strzebielińskim byli osadzeni: Edward Białk, elektromechanik, pracownik Kombinatu Budowlanego w Gdyni, Henryk Mierzejewski, pracownik Stoczni Komuny Paryskiej w Gdyni, Adam Rosiński, mechanik samochodowy, pracownik PKS w Wejherowie i Henryk Rządkowski, obuwnik montażowy, pracownik fabryki obuwia "Neptun" w Wejherowie. Z Redy - Tadeusz Kisielewski i Maciej Pelowski, a z Rumi - Krzysztof Łęgowski i Zbigniew Poźniak - czytamy w "Bedekerze Wejherowskim" autorstwa Reginy Osowickiej.
Obóz w Strzebielinku został rozwiązany 23 grudnia 1982 roku. Obecnie w zabudowaniach po strzebielińskim ośrodku dla osób internowanych mieści się Dom Pomocy Społecznej. W 2014 roku w Strzebielinku odsłonięto tablicę upamiętniająco internowanych. Płyta pamiątkowa (według projektu Bogdana Pietruszki, twórcy gdańskiego pomnika Poległych Stoczniowców 1970 roku) wykonana została z czarnego granitu z metalową dużą literą V i wieńczącym ją napisem "Solidarność".
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.