04.12.2020 13:40 12 WH/PUW w Gdańśku

Prawo jazdy może zostać w domu

Fot. archiwum

Od soboty (5 grudnia) wchodzi w życie nowe prawo. Zmotoryzowani nie będą musieli wozić przy sobie prawa jazdy. W specjalnej aplikacji mobilnej będą mogli sprawdzić swoje dane. Natomiast podczas kontroli policjanci sprawdzą uprawnienia kierowcy w rejestrach państwowych.

Ważna informacja dla wszystkich kierowców. Od soboty (5 grudnia) nie będą musieli okazywać fizycznej wersji prawa jazdy podczas kontroli.

W trakcie kontroli drogowej policjanci sprawdzą uprawnienia w Centralnej Ewidencji Kierowców. Są tam informacje o wszystkich kierowcach. Informacje o zatrzymanych prawach jazdy także znajduję się w CEK – czytamy na stronie internetowej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.

Każdy kierowca w bazie Centralnej Ewidencji Kierowców może sprawdzić informacje na temat swoich uprawnień. Trzeba podać swoje imię i nazwisko oraz serię i numer blankietu prawa jazdy.

Ponadto mPrawo Jazdy pojawi się w aplikacji mObywatel. Warto pamiętać, że mPrawo Jazdy nie zastępuje tradycyjnego prawa jazdy. To odzwierciedlenie danych zawartych w tym dokumencie.

W Polsce jest aż 21 784 620 kierowców! Dokładnie tyle osób posiada krajowe prawo jazdy. Tylko w tym roku (od stycznia do października) na drogę wyjechało 242 428 nowych kierowców. W tym samym czasie, czyli od stycznia do października 2020 r. właściwe instytucje zatrzymały prawa jazdy 89 975 kierowcom - informuje pomorski urząd.

Więcej informacji na ten temat znajduje się TUTAJ.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24