09.07.2018 08:35 0 Natalia

Ladies’ Jazz Festival – jedyne wydarzenie w całości poświęconego damom jazzu!

Archiwum/ facebook/ladies jazz/fot. Mateusz Ochocki / KFP

W piątek (20 lipca) rozpocznie się 14 edycja Ladies’ Jazz Festival. Przez tydzień, na pomorzu wybrzmiewać będą dźwięki klasyki muzyki jazzu, w wykonaniu gwiazd światowego formatu. Sceny Gdyni i Wejherowa zamienią się w światową stolicą swingu, soulu, świetnej muzyki, energii, satysfakcji i radości.

Ladies’ Jazz Festival, tak jak w poprzednich latach pełny będzie wspaniałych nazwisk, obsypanych rozmaitymi nagrodami i tytułami. Wokalistki na swoim koncie mają ogromną liczbę sprzedanych płyt, a przy tym na koncertach zawsze emanują energią i charyzmą. Damy Jazzu to niezwykłe, urokliwe postacie, które w lipcu zachwycą publiczność Jazz Festivalu.

Dee Dee Bridgewater 20 lipca – Teatr Muzyczny w Gdyni

grafiki_fb_1200x628_ddb.jpg

Dee Dee Bridgewater to wielka gwiazda światowego jazzu, aktorka i wielokrotna laureatka prestiżowych Grammy i Tony. Swoim recitalem otworzy 14 edycję Ladies’ Jazz Festival w Gdyni. Dee Dee Bridgewater występowała między innymi z Sonnym Rollinsem, Dizziem Gillespie i Maksem Roachem. Śpiewała na wszystkich ważnych i wielkich scenach świata. Doceniona została również jako aktorka. Otrzymała nagrodę Laurenca Oliviera dla najlepszej wykonawczyni roli musicalowej.

Humor, wdzięk, ekspresja, fenomenalna interpretacja, szarm to głos niezapomniany, niepowtarzalny i jeden z najważniejszych na świecie. Dee Dee na "New Peoples New Orlean Jazz Market" ma scenę uhonorowaną swoim imieniem. Jest artystką wielką, otwartą i wyjątkową.

[źródło:DDBridgewaterVEVO]

**Dorota Miśkiewicz feat. Miroca Paris ** 21 lipca – Teatr Muzyczny w Gdyni

grafiki_fb_1200x628_dmmp.jpg

Dorota Miśkiewicz, wspaniała polska wokalistka, współpracująca m.in. z Jerzym Wasowskim, Grzegorzem Turnauem, Włodzimierzem Nahornym, Andrzejem Jagodzińskim, Cesarią Evora i całą swoją niezwykle umuzykalnioną rodziną. Na Ladies’ Jazz Festival w Gdyni wystąpi ze specjalnym projektem poświęconym Cesarii, gwieździe z Wysp Zielonego Przylądka.

Podczas koncertu towarzyszyć jej będą Miroca Paris, który zagra na instrumentach perkusyjnych, oraz wirtuoz gitary, Marek Napiórkowski, który jest odpowiedzialny za warstwę kompozycyjną i produkcyjną wielu płyt Doroty. W zespole zagrają również Tomasz Kałwak na syntezatorze, Robert Kubiszyn na basie i Robert Luty na perkusji.

[źródło: DorotaMiskiewiczVEVO]

Ayo 22 lipca – Teatr Muzyczny w Gdyni

grafiki_fb_1200x628_ayo.jpg

Joy Olasunmibo Ogunmakin, kobieta o kręconych włosach i zabawnym uśmiechu, która pewnego dnia stała się nagrodzoną podwójną platyną, znaną na całym świecie piosenkarką i autorką piosenek zawita do Gdyni!

Ta wspaniała artystka, która kilka lat temu zawojowała świat swoim debiutanckim albumem, mająca po swojej babce również domieszkę krwi polskiej przedstawi festiwalowej publiczności swój piąty już album! Będziemy pierwsi w Polsce, będziemy znów tańczyć, klaskać, cieszyć się i radować – bo przecież Ayo, nie znaczy nic innego jak właśnie radość!

[źródło: Ayo]

Melody Gardot 27 lipca – Arena Gdynia

grafiki_fb_1200x628_mg.jpg

Artystka ma na swym koncie cztery wspaniałe płyty: "Worrisome Heart"– balladowe preludium do oszałamiającej kariery, "My One and Only Thrill"– wysmakowaną zaaranżowaną na orkiestrę przez genialnego Vince'a Mendozę, multikulturową "The Absence"– o której czyta się tylko peany i fenomenalny oraz przesiąknięty najprawdziwszym bluesem znad Missisipi, magicznie mroczny – „Currency of Man”.

Cały świat zna opowieść o jej nadwrażliwości na dźwięk, powstałej po wypadku, jakiemu uległa w 2003 roku. Potrącona została przez samochód. To stąd wziął się jej wizerunek: ciemne okulary, nieodłączna laska. Poniektórzy upatrują się w tym źródła jej geniuszu i perfekcji muzycznej. A po babci-Polce odziedziczyła niezwykłą umiejętność szpetnego zaklęcia i miłość do polskiej kuchni, dzięki czemu prócz tego, że bogini, to absolutnie nasza i swojska!

[źródło: MelodyGardotVEVO]

Jane Monheit 23 lipca – Filharmonia Kaszubska – Wejherowo

grafiki_fb_1200x628_jm.jpg

Obdarzona głosem fenomenalnej urody, jak wyraził się o niej Steohen Holden z The New York Times, Jane Monheit, jedna z najwybitniejszych obecnie wokalistek jazzowych świata.

Wraz z jej nowym albumem "The Songbook Sessions: Ella Fitzgerald" zaskoczyła samą siebie swoim artystycznym skokiem. Artystka od dawna myślała o nagraniu hołdu dla swej mistrzyni. Ella Fitzgerald (jak sama mówi) nauczyła ją śpiewać czule, ciepło, radośnie tam, gdzie nikomu przed nią nie przyszło do głowy, że tak można.

Jane jest właścicielką dwóch statuetek Grammy. Występowała z licznymi znaczącymi instrumentalistami jazzowymi, ale i np. z taką gwiazdą jak Michael Bubble. Zaśpiewała gościnnie na niemal 20 albumach – w 2018 zadebiutuje na Ladies’ Jazz Festival w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie.

Jane Monheit to dojrzała, świadoma swoich niezwykłych możliwości, pewna swych przeżyć i doświadczeń artystka. Podobnie jak jej wzorzec – Ella, umie wnieść do utworu ciepło, głębię uczuć, szczerość. Jest ukształtowana, pewna swych możliwości i umiejętności.

[źródło: Jane Monheit]

Więcej informacji o Ladies’ Jazz Festival znajdziecie na stronie internetowej wydarzenia. Bilety na koncerty dostępne są online oraz w kasach Teatru Muzycznego.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...