07.07.2018 18:09 18 raz/prezydent.pl

Prezydent podkreślił polskość kaszubskiej ziemi

TTM.jpg

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w XX Zjeździe Kaszubów, który zorganizowano w tym roku w Luzinie.

Z całego serca chcę wam podziękować, żeście zawsze byli z Polską i zawsze Polska była w waszym sercu - mówił Andrzej Duda, prezydent kraju. Jednocześnie podkreślił wyjątkową datę Zjazdu Kaszubów, który swój okrągły jubileusz dwudziestolecia obchodzi w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

To stulecie, jakże ważne dla mieszkańców tej ziemi, jakże ważne dla braci Kaszubów mieszkających dzisiaj przecież w tak wielu miejscach na świecie - mówił. - Wszędzie można spotkać ludzi, którzy swoimi korzeniami rodzinnymi i tradycją wrośli z tej ziemi. Ziemi pięknej, niezwykłej, ziemi polskiej. Polskiej dzięki wam, waszym pradziadom, dzięki waszej wielkiej tradycji tutaj na Kaszubach - podkreślił.

Andrzej Duda przypomniał, że to właśnie przez Kaszuby Północne wiódł marsz śmierci (więźniów ewakuowanego przez Niemców obozu koncentracyjnego Stutthof - przyp. red.), „w czasie którego za pomoc więźniom można było zginąć".

Dziękuję, że tamto bohaterstwo i cierpienie uczciliście pomnikiem, pod którym mogliśmy dzisiaj złożyć kwiaty i pokłon ofiarom i bohaterom tamtego czasu - mówił prezydent zwracając się do Kaszubów.

Jak podaje serwis prasowy Kancelarii Prezydenta, głowa kraju podkreśliła, że Kaszubi „to ludzie ciężkiej pracy, którzy mierzą się często z trudnymi warunkami, z ziemią, która nie jest najwyższej jakości do uprawy rolnej, z walką z żywiołem na morzu, ale "trwają w swojej tradycji, w wierze i zostają zawsze z Bogiem".


Czytaj również:

Najlepsza letnia impreza w mieście
Trwa Wczytywanie...