08.10.2010 08:17 0

Akademickie roboty

W Akademii Marynarki Wojennej powstaje autonomiczny robot. Celem głównym projektu jest zaprojektowanie i zbudowanie systemu nawigacyjnego, który zapewni pełną autonomię robotowi. Inicjatywę wysunął rektor-komendant AMW kontradmirał dr inż. Czesław Dyrcz. Wyzwanie podjął Instytut Nawigacji i Hydrografii Morskiej AMW.

Robot docelowo powinien realizować zadania typowe dla tego typu rozwiązań. Osadzony jest na prototypie pojazdu UGV (Unmanned Ground Vehicle – bezzałogowy pojazd lądowy). Z nawigacyjnego punktu widzenia, system zapewniający autonomię pojazdowi lądowemu jest ogromnym wyzwaniem. Środowisko, w którym ma się poruszać UGV jest dużo bardziej skomplikowane od morza i powietrza. Wystarczy chwilę zastanowić się nad różnorodnością terenu, dynamiką zmian otoczenia oraz mnogością przeszkód i innych poruszających się obiektów, wśród których musi funkcjonować robot i od razu można zobaczyć ogrom problemów, które trzeba rozwiązać – uważa jeden z projektantów kmdr por. dr inż. Aleksander Nowak.

Praca została uruchomiona na początku kwietnia 2010 roku i opatrzona wdzięcznym kryptonimem VEGA. W pierwszej części projektu głównie skupiono się na budowie mobilnej platformy pojazdu typu UGV. Realizacja tego etapu nie byłaby możliwa bez umiejętności, doświadczenia i pracy trzech osób spoza AMW, dzięki którym powstał prototyp UGV, o otwartej architekturze, umożliwiającej testowanie rozwiązań opracowanych w Instytucie Nawigacji i Hydrografii Morskiej AMW. Obecnie zakończyły się testy robota. Do końca października przeprowadzone zostaną końcowe modyfikacje, dopasowujące jego właściwości do potrzeb projektu. Od listopada, pojazd będzie na stałe w AMW i rozpoczną się właściwe prace nad osadzeniem prototypu systemu nawigacyjnego. Przewiduje się, że potrwają one 6 miesięcy. Ambicją członków zespołu badawczego jest wystartowanie w prestiżowych zawodach dla pojazdów typu UGV – 6th European Land Robot Trias, które odbędą się pod koniec czerwca 2011 roku w Belgii. Powodzenie w tego typu imprezach zależy nie tylko od skuteczności zaprezentowanych rozwiązań, ale również od ilości i jakości sensorów, w które zostanie wyposażony robot. W związku z tym – „sponsorzy mile widziani”. Przewiduje się, że projekt będzie kontynuowany w następnych latach. Tak jak wspomniano, problemów nawigacyjnych do rozwiązania jest wciąż bez liku, a życie każdego dnia stawia nowe wyzwania robotom typu UGV. Marzeniem konstruktorów jest, by mogły one zastąpić człowieka w zadaniach ryzykownych i niebezpiecznych dla życia oraz niosły pomoc tam, gdzie kończą się ludzkie możliwości.

Pomysł stworzenia autonomicznego robota powstał już w czerwcu ubiegłego roku. Do stycznia 2010 roku powstał projekt systemu nawigacyjnego autonomicznego pojazdu typu UGV oraz opracowano założenia dotyczące budowy części jezdnej robota. Młodego naukowca wspiera dyrektor INiHM prof. dr hab. inż. Andrzej Felski, który jest otwarty na szeroko rozumianą nawigację. W styczniu bieżącego roku, projekt został przedstawiony Rektorowi- Komendantowi, który go zatwierdził i stanął na jego czele. Tak został zrobiony pierwszy krok. Krok, który wymagał odwagi, bo praca nosiła znamiona niepewności, ze względu na zupełnie nowy kierunek badań, który do tej pory w AMW nie był realizowany.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...